Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Pulpitowa aparatura sygnalizacyjna i sterująca firmy NOARK ELECTRIC

Wiele instalacji elektrycznych wymaga zastosowania rozmaitej aparatury do kontroli i sterowania systemami. Najprostszym ale także najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie aparatury sterującej i sygnalizacyjnej.

31

NOARK ELECTRIC wprowadza na rynek trzy nowe linie produktów w zakresie technologii pulpitowej. Są one przeznaczone do wielu różnych zastosowań, od sygnalizacji stanu w prostych obwodach rozdzielczych do sterowania i kontrolowania złożonych systemów przemysłowych.

Przegląd aparatury – lampki sygnalizacyjne Ex9IL
Nowy asortyment składa się z trzech linii produktowych. Do podstawowych zastosowań sygnalizacyjnych wprowadzona została seria lampek Ex9IL i kompaktowe brzęczyki Ex9PB. Podstawową cechą tych linii produktów jest ich zwarta i jednolita konstrukcja. Pod jednym numerem katalogowym znajduje się kompletne urządzenie, bez konieczności domawiania jakichkolwiek innych elementów. Lampki sygnalizacyjne Ex9IL charakteryzują się szczelną budową. Potwierdza to wysoki poziom ochrony IP65, co umożliwia stosowanie ich w budynkach i zakładach przemysłowych, w których często unosi się kurz lub pył. Oferowane są w dwóch kształtach kloszy – trapezoidalnych (rys. 1a) i owalnych (rys. 1b).

W oparciu o napięcie znamionowe stosowane są dwa zasadnicze warianty wykonania wewnętrznego lampek Ex9IL. Dla zakresu napięcia od 6 do 48 V zostało przygotowane rozwiązanie rezystancyjne. Jest to prosta konstrukcja dająca możliwość pracy zarówno przy napięciu AC jak i DC. Dla wyższych wartości napięć − od 110 do 400 V AC wprowadzono wersję pojemnościową lampek. Takie wykonanie zapewnia mniejsze zużycie energii, a tym samym łatwiejsze rozpraszanie ciepła. Wszystkie warianty lampek produkowane są z przezroczystymi kloszami w kolorach: białym, zielonym, czerwonym, żółtym i niebieskim umożliwiając dobór niezbędnych kolorów do potencjalnych zastosowań. Lampki mogą mieć wysokość 51 lub 53 mm (w zależności od typu), więc dobrze sprawdzą się przy różnego rodzaju pulpitach sterowniczych, panelach operatorskich, częściach sterowniczych maszyn, systemach ochrony, a także w rozdzielnicach, gdzie konieczna jest sygnalizacja stanu oraz zdarzeń w obwodzie elektrycznym.

32Sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB
Kolejną linią produktową są pulpitowe sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB (rys. 2) umożliwiające akustyczną sygnalizację zdarzeń w obwodzie. Aby umożliwić rozchodzenie się fali dźwiękowej w przedniej pokrywie zostały uformowane specjalne otwory. Ta funkcjonalność pozwoliła wykonać aparat o stopniu ochrony IP30. Sygnalizatory dźwiękowe Ex9PB przeznaczone są głównie do zastosowań przemysłowych, w systemach ochronnych, itp., gdzie konieczna jest sygnalizacja dźwiękowa. Dostępne są dwa typy sygnalizatora dźwiękowego. Pierwszy typ jest określony przez sygnał dźwiękowy, który może być ciągły lub przerywany. Istnieje możliwość wyboru sygnalizatora dźwiękowego z podświetleniem dzięki wbudowanej diodzie LED lub bez podświetlenia, z czarnym albo czerwonym półprzezroczystym kloszem. Oferowane są w wersjach o wysokości 54 mm i dostępne są dla napięcia znamionowego od 24 do 110 V AC/DC i 230 oraz 400 V AC.

(...)

Grzegorz Waligórski

Pełna wersja artykułu w EI 8/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem