Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Oszczędność przestrzeni w systemach łączeniowych szaf sterowniczych

Złącze krosownicze (po lewej) i terminale o strukturze plastra miodu (po prawej): Modułowe, kodowane kolorami systemy łączeniowe z połączeniami push-in zapewniają szafom sterowniczym elastyczność, przejrzystość i gwarantują utrzymanie porządkuRosnąca optymalizacja procesów pracy stawia technologii automatyzacji coraz wyższe wymagania. Wiąże się z tym m.in. coraz większa liczba czujników i napędów integrowanych i podłączanych do systemów. Dla uniknięcia dodatkowych kosztów, systemy łączeniowe muszą charakteryzować się zwartą budową i łatwością instalacji w szafach sterowniczych. Dwa nowe systemy łączeniowe wyprodukowane przez PHOENIX CONTACT z połączeniami push-in zostały zaprojektowane z myślą o sprostaniu tym wymaganiom (rys. 1).

Szybka i łatwa instalacja
Dla zapewnienia wygodnej i szybkiej instalacji, nowe systemy łączeniowe zostały wyposażone w połączenia push-in, które stały się już standardem. W porównaniu do konwencjonalnych, modułowych złączek, złączki z zaciskami push-in mają tę przewagę, że przewody mogą być podłączane do gniazd szybko i bez potrzeby stosowania narzędzi. Zmniejszenie wymaganej siły wprowadzenia przewodu nawet o 50% w stosunku do innych, dostępnych na rynku systemów połączeń, znacznie ogranicza wymagany nakład pracy.

Konstrukcja zapewniająca bezpośrednie podłączenie ułatwia obsługę i ogranicza czas wykonania oprzewodowania, a także umożliwia szybszą instalację wcześniej przygotowanych wiązek i sztywnych przewodów o przekrojach od 0,34 do 2,5 mm2. Zapewnia to bezpieczne, gazoszczelne i odporne na wibracje połączenie zgodne z DIN 60947-7 certyfikowane w akredytowanym laboratorium. Poza wymogami dla technologii procesu testuje się tam także wymagania dla elektroenergetyki, kolejnictwa (EN 50155) oraz budowy statków. Przewód jest zwalniany poprzez wciśnięcie kodowanego kolorem przycisku za pomocą
standardowego śrubokręta. Dzięki temu, że kodowany kolorem przycisk jest łatwo identyfikowalny, unika się niewłaściwych połączeń przewodów. Zapobiega to powstawaniu zagrożeń w czasie prac instalacyjnych.

W porównaniu do innych powszechnie stosowanych konstrukcji, takich jak Wire-Wrap i Termi-Point, nowe bezdotykowe systemy łączeniowe są wolne od zagrożeń wynikających ze spięć powstających pomiędzy pinami lub przy przypadkowym dotykaniu metalu narzędzi instalacyjnych. Ponadto brak potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi w czasie instalacji obniża koszty.

Kodowanie kolorami zgodnie z życzeniem użytkownika
W przypadku nowych komponentów łączeniowych – złącz łączeniowych oraz terminali krosowych o strukturze plastra miodu – możliwe jest kodowanie kolorami zgodne z wymogami użytkownika. Mogą też być stosowane standardowe systemy kodowania, takie jak kodowanie kolorami kabli instalacyjnych określone w DIN EN 69100 lub VDE 0815. Ułatwia to dopasowanie koloru przewodu do właściwego punktu zacisku. Kodowania kolorami można też użyć do oznaczania określonych obszarów. Instalacja zgodna z kolorem nie tylko oszczędza czas, ale przede wszystkim pozwala uniknąć błędów w oprzewodowaniu. Ale nawet wtedy, gdy zdarzą się jakieś błędy, kodowanie kolorami pokazuje swoje zalety: dzięki temu, że opis terminalu pokazuje kolor punktu zacisku i przewodu, znajdowanie i korygowanie błędów w oprzewodowaniu jest znacznie szybsze.

Separację opartą na kolorach można stosować w kilku różnych obszarach, takich jak rejony cyfrowych i analogowych wejść/wyjść; w podobny sposób, zgodnie z kolorem, można budować struktury dla Pompy 1, Pompy 2, itd. Taka dostosowana do bieżących zastosowań struktura umożliwia przejrzystą organizację szafy sterowniczej. Firmy działające w skali międzynarodowej mogą opracować wewnętrzne standardy dla określonych zastosowań w celu ułatwienia pracy technikom i personelowi wykonującemu konserwację, pracującym w różnych lokalizacjach na całym świecie.

 

(...)

 

inż. dyp. (FH) Sascha Struckmann,
menedżer produktu, BU ICC, PHOENIX CONTACT GmbH & Co. KG, Blomberg, Niemcy
mgr inż. Dariusz Chiliński,
menedżer produktu, BU IC, PHOENIX CONTACT Sp. z o.o. Wrocław

Pełna wersja artykułu w EI 6/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem