Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Elastyczność rozwiązań i bezpieczeństwo w rozdzielnicach nn z rozłącznikami SASILplus

Firma JEAN MÜLLER jest od ponad 20 lat producentem rozłączników z bezpiecznikami typu SASIL, a od 2 lat oferuje coraz szerszy program aparatów nowej generacji SASILplus. Rozłączniki te znalazły już zastosowanie w tysiącach rozdzielnic na całym świecie, głównie w takich obiektach jak biurowce, centra handlowe, szpitale, hotele, elektrownie, lotniska, jak też w najróżniejszych gałęziach przemysłu – zwłaszcza w branży chemicznej, motoryzacyjnej i maszynowej. W Polsce przez ostanie kilkanaście lat zainstalowano rozłączniki SASIL w ponad 200 obiektach i zakładach. Rozdzielnice z rozłącznikami SASILplus oferują wiele zalet, których często brakuje przy zastosowaniu innych aparatów.

 

2013-06-06Rozłączniki z bezpiecznikami typu SASILplus

 

Na rynku dostępne są dziesiątki typów standardowych rozdzielnic dostosowanych specjalnie do montażu rozłączników SASIL, oferowanych przez kilkudziesięciu producentów. Mogą to być rozdzielnice z przeprowadzonymi przez producentów pełnymi badaniami typu z rozłącznikami SASIL, które są budowane na licencji, takie jak Modan (EATON), Okken (SCHNEIDER ELECTRIC), SEN (GENERAL ELECTRIC), Sivacon (SIEMENS) czy SAS (HENSEL), jak też rozdzielnice sprzedawane każdemu zainteresowanemu jak np. Prisma Plus (SCHNEIDER ELECTRIC), xEnergy (EATON) czy też rozdzielnice takich firm jak SCHRACK i RITTAL. Zaletą rozłączników SASILplus jest bardzo łatwy i szybki montaż, standaryzacja części, bezpieczeństwo obsługi dzięki mechanizmowi migowemu, łatwość dowolnej rekonfiguracji i rozbudowy oraz duża wytrzymałość na prądy zwarciowe.

Rozłączniki SASILplus są dostosowane do wkładek topikowych typu NH o wielkości 000/00, 1, 2 i 3 (do 630 A) dla prądu przemiennego o napięciu 400, 500 i 690 V (wykonanie specjalne do 1000 V) oraz prądu stałego o napięciu 220 i 440 V. Stosuje się je w rozdzielnicach głównych i podrozdzielnicach do ochrony przewodów i kabli oraz zabezpieczania pojedynczych silników elektrycznych. Przy znamionowym napięciu roboczym 400 i 500 V AC aparaty SASILplus w wykonaniu H należą do kategorii użytkowej AC-23 i przy odpowiedniej konstrukcji rozdzielnicy mają zdolność załączania na warunkowy znamionowy prąd zwarciowy do 120źkA (jest to wartość wyższa niż wytrzymałość zwarciowa tradycyjnych wyłączników kompaktowych), natomiast w wykonaniu N należą do kategorii AC- 22 i wytrzymują prąd zwarciowy do 55 kA. Ponieważ są to aparaty z wkładkami topikowymi, to w przypadku zwarcia wymienia się tylko bezpieczniki, co doprowadza aparat do stanu sprzed zwarcia. W przypadku wyłączników kompaktowych każde duże zwarcie uszkadza częściowo aparaty wskutek działania sił elektrodynamicznych i często po kilku zwarciach należałoby wymienić taki wyłącznik na nowy.

 

2013-06-07

Montaż przekładników w SASILplus

 

Najpopularniejsze wykonania SASILplus są dostosowane do bezpośredniego połączenia z 3 szynami o grubości 10 mm (szerokość szyn od 40 do 100 mm) i rozstawie 185 mm, aczkolwiek dostępne są też wykonania specjalne, jak np. na szyny o rozstawie 60 mm, aparaty sprzęgłowe do łączenia 2 systemów szyn zbiorczych, podwójne rozłączniki do 1000 A, wykonania 4- i 2-biegunowe na napięcie stałe. Rozdzielnice z tymi aparatami zapewniają oszczędność miejsca i kosztów – przy montażu poziomym istnieje możliwość zainstalowania jako zabezpieczenia odpływów nawet ponad 20 rozłączników SASILplus w jednym polu o sumie prądów do 1600- 2300 A (decydują o tym wyniki badania typu rozdzielnicy).

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Elektroinstalatorze nr 06/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem