Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Wyłączniki i rozłączniki kompaktowe NOARK Electric

3W ofercie dostępna jest nowoczesna aparatura przeznaczona do ochrony instalacji elektrycznych przed skutkami przeciążeń oraz zwarć, spełniająca wymagania normy IEC/EN 60947-2. Pięć zoptymalizowanych wielkości mechanicznych pokrywa zakres prądowy do 800 A, z dodatkową możliwością precyzyjnego dopasowania wartości prądu przeciążeniowego i zwarciowego. Oferowane aparaty mogą być rozbudowane o szeroką gamę akcesoriów.

Wyłączniki kompaktowe
Jednym z zasadniczych elementów do ochrony instalacji elektrycznych przed skutkami przeciążeń oraz zwarć są wyłączniki kompaktowe. Firma NOARK Electric oferuje w tym zakresie serię wyłączników Ex9M (rys. 1) do maksymalnego prądu znamionowego o wartości 800 A.

Ze względu na optymalizację wyzwalaczy termomagnetycznych, a także umożliwienie podłączenia kabli albo szyn, o odpowiednim przekroju, zostało przygotowanych pięć wielkości mechanicznych. Wielkość M1 pokrywa zakres prądowy do 125 A, M2 – do 250 A, M3 – do 400 A, M4 – do 630 A oraz M5 – do 800 A. Wykonane są one w dwóch wersjach: 3-biegunowej, a w przypadku, gdy konieczne jest wyłączenie bieguna neutralnego także 4-biegunowej (rys. 2). Na szczególną uwagę zasługuje zdolność zwarciowa aparatów.

4Prąd znamionowy wyłączalny zwarciowy eksploatacyjny Ics jest równy prądowi granicznemu Icu. Przy wyborze wyłącznika, kierując się parametrem Ics, zyskujemy pewność, że po wyłączeniu zwarcia o maksymalnej wartości prądu Ics aparat będzie zdolny do dalszej eksploatacji bez konieczności dokonywania przeglądu, czy jego wymiany. Jeśli wyłącznik był dobrany na parametr Icu, zgodnie z normą IEC/EN 60947-2, zadaniem aparatu jest ten prąd wyłączyć, jednak nie wymaga się od niego zdolności na wytrzymanie kolejnych cykli łączeniowych, zmuszając użytkownika do wymiany wyłącznika.

(...)

Grzegorz Waligórski

Pełna wersja artykułu w EI 6/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem