Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Zabezpieczenia różnicowoprądowe typu F i B

4W szerokim asortymencie produktów firmy SIEMENS na szczególną uwagę zasługują modułowe wyłączniki różnicowoprądowe, które znajdują duże zastosowanie zarówno w infrastrukturze, budownictwie mieszkaniowym, jak i w przemyśle.

Wraz z rozbudowywaniem instalacji, dołączaniem coraz to nowych typów odbiorników oraz stosowaniem rozmaitych urządzeń zniekształcających przebiegi rola wyłączników różnicowoprądowych znacząco wzrosła. W odpowiedzi na zapotrzebowania z rynku, jak i z troski o bezpieczeństwo użytkowników firma SIEMENS zadbała o portfolio produktów chroniących przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim.

Analizując rynek polski można zauważyć, że nadal powszechnie stosowane są wyłączniki różnicowoprądowe typu AC, które obecnie nie są już wystarczające i działają jedynie wówczas, gdy w instalacji występuje niemal wzorcowy prąd różnicowy sinusoidalny. W dzisiejszej rzeczywistości i w praktyce taka sytuacja zdarza się już coraz rzadziej, stąd też inżynierowie SIEMENSA, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, opracowali szerszy zakres produktów z tej grupy. Tam, gdzie występują przebiegi prądów różnicowych nie w pełni sinusoidalnych zawierających także składowe stałe, prawidłowością, a wręcz wymaganym minimum powinno być stosowanie wyłączników typu A, które mają zdolność ochrony użytkowników przy instalacjach powszechnego użytku.

Właściwy dobór wyłącznika różnicowoprądowego ma bardzo istotny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i ochronę przed porażeniem, lecz także na późniejsze użytkowanie instalacji i urządzeń do niej podłączonych, co oznacza w praktyce jednocześnie prawidłową ochronę przeciwporażeniową, ale także zapewnienie ciągłej pracy instalacji, niezależnie od podłączonych typów odbiorników.

Niestety dzisiejsze nowoczesne urządzenia zawierające różnorodne przetwornice, rozbudowane zasilacze czy inwertery mogą generować w instalacji przebiegi o charakterze mieszanym, a wówczas nawet zabezpieczenie ich wyłącznikiem różnicowoprądowym typu A może być również niewystarczające. Aby do tego nie dopuścić, SIEMENS dysponuje gotowym pakietem rozwiązań w postaci odpowiednich wyłączników typu F, B i B+. Ogólnie rzecz ujmując, w ofercie firmy można znaleźć dwie grupy wyłączników różnicowoprądowych o znamionowych prądach różnicowych: 10, 30, 100, 300, 500 i 1000 mA.

Wyłączniki różnicowoprądowe typu B i B+ z serii 5SM, dzięki zastosowanemu wewnątrz dodatkowemu przekładnikowi oraz dołożonemu układowi elektronicznemu, pozostają czułe na różnicowe prądy stałe, przez co mają odpowiednie funkcje zabezpieczające przy tego typu przebiegach. Znajdujący się wewnątrz przekładnik generuje dodatkowy sygnał sterujący elektroniką, umożliwiając detekcję prądu stałego, a tym samym zapewniając prawidłową pracę wyłącznika.

5Na rysunku 2 przedstawiono schematycznie układ wyłącznika różnicowoprądowego typu B, o takim samym typie przekładnika prądowego 1A co w wyłączniku typu A, reagującym na różnicowe prądy przemienne i na prądy pulsujące ze składową stałą nie większą niż 6 mA. Zastosowany drugi przekładnik oznaczony jako 1B ma − wraz z przyłączonym układem elektronicznym − za zadanie wykrywanie prądów różnicowych stałych o małym tętnieniu. Prąd przepływający w obwodzie wtórnym przekładnika 1B oraz przez rezystancję R powoduje spadek napięcia ∆U. Układ jest w stanie równowagi, jeśli w obwodzie pierwotnym przekładnika 1B nie płyną prądy różnicowe. W momencie, gdy prąd przemienny ze składową stałą lub też prąd stały pojawia się w uzwojeniach pierwotnych przekładnika 1B, następuje namagnesowanie rdzenia, przez co zmniejsza się jego przenikalność magnetyczna, a tym samym indukcyjność L. Skutkuje to wzrostem prądu If w obwodzie wtórnym. Wyższa wartość prądu If wywołuje wyższy spadek napięcia ∆U na rezystancji R. Po przekroczeniu wartości progowej ∆U układ elektroniczny wyzwala impuls wyłączenia wyłącznika różnicowoprądowego. Aby móc wykrywać prądy różnicowe o bardzo niskim, a nawet zerowym tętnieniu, do układu doprowadza się napięcie pomocnicze przemienne o kształcie sinusoidalnym. Dzięki temu wyłącznik zdolny jest wykrywać prądy różnicowe stałe bez tętnień.

(...)

Opracowano na podstawie
materiałów firmy SIEMENS

Pełna wersja artykułu w EI 4/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem