Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

7Firma NOARK Electric oferuje trzy zróżnicowane serie rozłączników izolacyjnych, w których każda charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami i udogodnieniami. Szeroka gama rozłączników izolacyjnych pozwala na dobór odpowiedniego aparatu dla różnych aplikacji, w zależności od potrzeb.

Rozłącznik izolacyjny to łącznik elektryczny, którego głównym zadaniem jest załączanie, przewodzenie i rozłączanie prądów roboczych i przetężeniowych. Aparat ten spełnienia również funkcję izolacyjną, umożliwiając bezpieczną pracę przy instalacji. Właśnie ta funkcja odróżnia rozłącznik izolacyjny od zwykłego rozłącznika, który nie posiada sygnalizacji stanu (załączenie i rozłączenie) powiązanego z układem zestykowym. Aparat, który spełnia powyższą funkcję ma prawo do korzystania z symbolu jak na rys. 1. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zapewnienie widocznej przerwy izolacyjnej jest konieczne tylko w instalacjach SN i WN.

Wszystkie serie rozłączników izolacyjnych firmy NOARK Electric zostały wykonanie zgodnie z normą IEC/EN 60947-3, co umożliwia stosowanie ich w domowych instalacjach elektrycznych jako rozłączniki główne. Z opisu tej normy wynika, że rozłączniki izolacyjne nie zawierają w swojej obudowie wyzwalacza nadprądowego i nie zapewniają samoczynnego wyłączenia zasilania w przypadku przetężeń w instalacji elektrycznej. W obwodach, w których te aparaty są stosowane, takie zakłócenia mogą się pojawić, w związku, z czym rozłączniki izolacyjne muszą być 

8Seria Ex9I125

konstrukcyjnie przygotowane na ich wytrzymywanie. Przetestowane pod tym kątem rozłączniki izolacyjne serii Ex9I40 i Ex9I125 uzyskały zdolność do wytrzymywania 12 - krotnej wartości prądu znamionowego, a seria Ex9BI aż do 1 kA (czas trwania: 1 sekunda), niezależnie od prądu znamionowego. Kategoria użytkowania AC-22A zapewnia możliwość łączenia obciążeń rezystancyjnych i indukcyjnych z przeciążeniami ze wskaźnikiem cosφ = 0,65.

Podstawową serią rozłączników izolacyjnych jest seria Ex9I125 (rys. 2), pokrywająca szeroki zakres prądowy od 16 do 125 A, dostępna w wersjach od 1 do 4 biegunów. Na każdy biegun przypada jeden moduł szerokości aparatu, a maksymalny przekrój przewodów, jakie można podłączyć do zacisków wynosi 50 mm2. Dzięki zaciskom podwójnym urządzenia te mogą być łączone za pomocą standardowej szyny grzebieniowej, zarówno od dołu jak i od góry. Kategoria A tych aparatów umożliwia ich częste manewrowanie. Dodatkowo seria rozłączników izolacyjnych wyposażona jest w blokadę mechaniczną w pozycji wyłączonej, uniemożliwiając przypadkowe załączenie. Tylko celowe i świadome działanie polegające na odblokowaniu blokady (bez użycia płaskiego wkrętaka jest to znacznie utrudnione) daje możliwość ponownego załączenia. Pomimo, że nie ma możliwości założenia kłódki, blokada mechaniczna wyraźnie informuje o nieprzypadkowym stanie rozłącznika.

 

(...)

 

Grzegorz Waligórski
Autor jest pracownikiem firmy NOARK Electric

 


Pełna wersja artykułu w EI 2/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem