Od redakcji 3/2022

ELektroinstalator32020 okladka internetSzanowni Państwo,

W 2019 r. Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd” skierowany do gospodarstw domowych. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet wynosi 1 mld zł.

Więcej…

Wyłączniki kompaktowe NZM − skuteczne i pewne zabezpieczenie w systemach rozdziału energii

8Firma EATON oferuje wyłączniki kompaktowe serii NZM w zakresie prądu znamionowego od 20 do 1600 A. Ich głównym przeznaczeniem jest zabezpieczanie instalacji przed skutkami przepływu prądów przeciążeniowych oraz zwarciowych. Dzięki różnorodności wykonań stosowane mogą być do ochrony instalacji, silników, transformatorów oraz generatorów. Dodatkowe opcje komunikacji i diagnostyki zapewniają rozszerzone możliwości odczytu danych, co sprawia, że przeprowadzenie konserwacji jest bardzo łatwe, a nieoczekiwane przestoje w dostawie energii są skrócone.

W ofercie dostępne są zarówno wyłączniki NZM z blokami zabezpieczeń, jak również rozłączniki N do rozłączania prądów roboczych. Podzielone są one na cztery wielkości różniące się od siebie prądem znamionowym, zdolnością łączeniową oraz wielkością. Wyłączniki mają zakres zdolności łączeniowej od 25kA aż do 150 kA przy napięciu 415 V AC. Dostępne wersje 3- i 4-biegunowe, w wykonaniu stacjonarnym, wtykowym lub wysuwnym mogą być wykorzystane jako główne zabezpieczenia instalacji, odpływy oraz jako sprzęgła.

Dzięki nowoczesnemu systemowi dwuprzerwowych styków głównych w wyłącznikach NZM zapewniono zwiększoną szybkość rozłączania w przypadku przeciążenia i zwarcia oraz zmniejszoną ilość wydzielanego ciepła. Rozwiązanie to umożliwia również podłączenie kabla lub szyny miedzianej do aparatu zarówno od góry jak i od dołu. Zoptymalizowane komory gaszeniowe wyłączników umożliwiły wykonanie aparatów o zmniejszonych gabarytach przy zachowaniu krytycznych parametrów technicznych. Zapewnia to zmniejszenie wielkości rozdzielnic oraz kosztów ich budowy, jak również zapewnia wygodny montaż i pewne działanie nawet w najcięższych warunkach pracy.

9Zabezpieczenia
W wyłącznikach kompaktowych NZM dostępne są dwa rodzaje bloków zabezpieczeń –termomagnetyczne (np. A) i elektroniczne (np. VE). Różna funkcjonalność zabezpieczeń zapewnia możliwość wykorzystania ich w takich obszarach zastosowań, jak:

  • ochrona instalacji (zabezpieczenie A, AE);
  • ochrona silników (zabezpieczenie M, S, ME);
  • ochrona transformatorów (zabezpieczenie VE);
  • ochrona generatorów (zabezpieczenie VE).

Blok zabezpieczeń termomagnetyczny zapewnia możliwość nastaw prądu przeciążeniowego Ir, oraz zwarciowego bezzwłocznego Ii. Dodatkowo cechuje go nieczułość na prądy rozruchowe oraz czułość na zanik fazy dla wyzwalaczy do ochrony silników. Zabezpieczenie termomagnetyczne do 500 A cechuje się również możliwością zabezpieczania instalacji prądu stałego o napięciu aż do 750 V DC.

Wyzwalacz elektroniczny ma rozszerzoną funkcjonalność:

  • nastawialny prąd przeciążeniowy Ir,
  • prąd zwarciowy bezzwłoczny Ii,
  • prąd krótkozwłoczny Isd,

co zapewnia duże możliwości w kształtowaniu charakterystyk czasowo-prądowych oraz zapewnia wysoką dokładność wyzwoleń. Każdy wyłącznik ma interfejs do podłączenia komputera PC, dzięki czemu standardem jest możliwość wykonania diagnostyki 10 ostatnich zdarzeń jakie wystąpiły w aparacie. Dodatkowo wyłączniki przystosowane są do podłączenia systemu SmartWire-DT lub testera. Dioda LED informuje o aktualnym obciążeniu wyłącznika − ciągłe światło: 70%, wolno migające: 100%, szybko migające: 120% obciążenia znamionowego aparatu. Po przeprowadzeniu diagnostyki funkcje elektronicznego bloku zabezpieczeń umożliwiają personelowi natychmiastowe podjęcie działań w przypadku wykrycia usterki lub nieodpowiedniego stanu instalacji.

(...)

Tomasz Grzegulski
EATON ELECTRIC

Pełna wersja artykułu w EI 8/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem