Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…We wrześniu br. Instytut Energetyki obchodził jubileusz 70-lecia swej działalności. Jest to jeden z największych w Polsce instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych, nowoczesne centrum badawczo-wdrożeniowym podległe Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Działalność Instytutu obejmuje szeroki obszar badań energetycznych: od prac eksperckich na potrzeby sektora elektroenergetycznego, po najbardziej zaawansowane przyszłościowe technologie generacji energii, jak ogniwa paliwowe, czyste technologie węglowe i OZE.
We wrześniu br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jej celem jest uproszczenie regulacji planistycznych, a także umożliwienie sprawniejszego procedowania i uchwalania aktów prawa miejscowego związanych z gospodarką przestrzenną gmin. Kluczowe zmiany dotkną blisko 70% powierzchni Polski.
13 października br., już po raz szósty, obchodzono Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń oraz inspiracją do propagowania idei ochrony środowiska naturalnego poprzez właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Hasło przewodnie wydarzenia – „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką” – miało na celu zwrócenie uwagi na „niewidzialne” elektrośmieci – przedmioty elektroniczne, których często nie kojarzymy jako elektroodpady i nie są przekazywane do recyklingu. Mimo podniesienia poziomu wiedzy o punktach zbierania elektrośmieci Polacy nadal niechętnie oddają przechowywane w domach nieużywane sprzęty. Wciąż przetrzymują je w swoich garażach, szufladach i przydomowych składzikach. Najchętniej gromadzimy telefony komórkowe (45%), zasilacze, ładowarki i przedłużacze (42%) oraz baterie (32%). Łączna masa przechowywanego sprzętu to blisko 0,5 mln ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Firma Eaton Electric wydała darmowy poradnik pt. „Niech zasilanie będzie bezawaryjne”. Zamieszczono w nim podstawowe informacje o technologiach i produktach związanych z zasilaczami bezprzerwowymi (UPS). Publikacja określa wymagania dotyczące zasilaczy UPS w biurze, magazynie, szpitalu, fabryce, data center lub innym budynku z newralgiczną infrastrukturą informatyczną czy operacyjną. W kilku rozdziałach przedstawiono podstawy ochrony zasilania, zagadnienia związane z projektowaniem, zgodnością ze standardami oraz przykładowe scenariusze zastosowań.
Budowa morskiej farmy wiatrowej (offshore) to skomplikowany proces, wymagający wieloletnich przygotowań. Jest dużym wyzwaniem logistycznym, planistycznym oraz technologicznym. Przygotowanie i proces budowy elektrowni na morzu trwają kilka lat, a najważniejszy etap odbywa się na lądzie. Wszystko musi zostać precyzyjnie przygotowane i zaplanowane zanim rozpoczną się właściwe prace na pełnym morzu. Od odpowiedniego przygotowania zależy sprawny harmonogram budowy i ostateczny koszt inwestycji. W artykule z cyklu „Jak…” przedstawiono proces budowy farmy offshore – od przygotowania infrastruktury lądowej, poprzez instalację fundamentów i stacji transformatorowych do montażu turbin.
W lipcu 2021 r. weszły w życie zaktualizowane unijne przepisy dotyczące ekoprojektu, ustanawiające nowe standardy efektywności energetycznej dla silników elektrycznych i układów bezstopniowej regulacji obrotów. Drugi etap zmian legislacyjnych, rozpoczęty 1 lipca 2023 r., rozszerzy zakres tych zmian regulacyjnych. Na terenie Unii Europejskiej jest zainstalowanych blisko 8 mld silników elektrycznych wszelkich typów, które zużywają połowę energii elektrycznej produkowanej w państwach wspólnoty. Szacuje się, że oszczędności spowodowane zastosowaniem efektywniejszych silników oraz napędów regulowanych sięgną w 2030 r. 110 TWh rocznie.
Zastosowanie nowoczesnych urządzeń do sterowania silnikami w prostych aplikacjach przynosi znaczne korzyści związane z redukcją kosztów budowy układu napędowego, wydłużeniem czasu eksploatacji oraz ograniczeniem czasu przestojów przez wykrywanie stanów awaryjnych i skrócenie czasu napraw. Przykładem może być technologia hybrydowa CONTACTRON firmy Phoenix Contact będąca sterowanym mikroprocesorem połączeniem technologii półprzewodnikowej z techniką przekaźnikową, który zmniejsza obciążenie zestyków przekaźników. W artykule zaprezentowano zalety tej technologii. Miłej lektury.
Tomasz Charążka – redaktor naczelny