elektroinstalator.com.pl

Targi ENERGETAB 2018

 DSC 26W dniach 1113 września 2018 r. w Bielsku-Białej odbyły się największe targi branży elektroenergetycznej – ENERGETAB. Na ponad 30 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej 712 wystawców z całego świata zaprezentowało najnowocześniejsze urządzenia, aparatury i technologie dla energetyki.
 
Z biegiem lat nie gaśnie zainteresowanie Targami ENERGETAB. Wciąż oferują one największy w Polsce przegląd produktów oraz możliwość spotkania wiodących przedstawicieli sektora elektroenergetycznego. Zakres wyrobów i technologii prezentowanych po raz 31 na Energetabie jest bardzo obszerny. Jak co roku, tak i tym razem przeważały urządzenia i aparatura związana z wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej od niskiego po najwyższe napięcia.
Na stoiskach plenerowych wyeksponowano maszyny, urządzenia i pojazdy stosowane podczas budowy lub inspekcji linii napowietrznych czy kablowych. Silnie prezentowaną branżą była też automatyka i elektronika przemysłowa – dostawcy aparatury pomiarowej, elementów elektromechanicznych (np. przekaźników, złącz, obudów), elementów indukcyjnych, transformatorków, zasilaczy itp.
Energetab2Od lat na bielskich targach pojawia się też wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła (tutaj zdecydowanie przeważają LED-y), jak i oprawy oraz słupy. Wśród wystawców tej branży okazałe stoisko miał Philips Lighting, który od paru miesięcy funkcjonuje pod nową nazwą – Signify.
Nie brakowało też przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii (OZE), w której przeważali dostawcy paneli fotowoltaicznych oraz niezbędnych układów sterowania i zabezpieczeń. Pojawiły się także firmy oferujące systemy magazynujące energię, jak wyróżniona w konkursie targowym Brązowym Medalem PGE Energii Odnawialnej TRAKCJA PRKiI SA.
Chociaż na polskich drogach rzadko spotkać można samochody elektryczne, na targach pojawiło się kilku dostawców całkiem pomysłowych kiosków i słupków do zasilania tych pojazdów (np. PRE Biel i Energopomiar – Elektryka), a także kilka modeli samochodów elektrycznych.
 
Jubileusze
Bielskie targi to dojrzała impreza targowa mająca liczne grono stałych sympatyków i odwiedzających gości, zatem jest to też doskonałe miejsce promocji i budowy wizerunku firmy.
 DSC0374Kilkanaście firm zaznaczyło na targach obchodzone w 2018 r. swoje jubileusze, jak np. RELPOL, który świętował 60-lecie działalności, ELEKTROMONTAŻ RZESZÓW – 50-lecie, MIKRONIKA – 35-lecie i ZPUE – 30-lecie. Firmy te otrzymały okolicznościowe gratulacje od organizatora targów.
Większość wystawców dokłada starań, aby na Energetabie pokazać swoje najnowsze produkty, a nawet rozwiązania prototypowe, by rozeznać, czy spotkają się one z zainteresowaniem rynku. Sprzyja temu uznanie przez Prezesa Urzędu Patentowego RP targów ENERGETAB 2018 jako wystawy, dającej pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego albo prawa z rejestracji w przypadku wystawienia na niej wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego.
 
Konkurs targowy
Ponad 50 firm zgłosiło swoje produkty do konkursu na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach. Jury konkursu, któremu przewodził dyrektor Instytutu Energetyki w Warszawie dr hab. inż. Tomasz Gałka, postanowiło nagrodzić Pucharem Ministra Energii zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO zgłoszony przez spółkę ELEKTROMETAL ENERGETYKA SA.
Puchar Prezesa PTPiREE zdobył sterownik polowy nowej generacji CZIP®-PRO produkowany przez firmę RELPOL, a Złotym Medalem PSE wyróżniono kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej ELEKTROBUDOWY.
„Złoty Lew” im. Kazimierza Szpotańskiego przypadł poznańskiej MIKRONICE za elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn DALI-box, w których szczególną uwagę konstruktorzy zwrócili na odporność na coraz groźniejsze, także w Polsce, cyberataki.
 
5e9095f26e32c2178c05409b28d43cb5.jpgKonferencje, seminaria, warsztaty
Targom towarzyszyły konferencje i seminaria organizowane przez izby i stowarzyszenia branżowe oraz prezentacje firmowe. Tematem głównej konferencji pierwszego dnia targów był „Rozwój partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą w energetyce”. Moderatorem rzeczowej i otwartej dyskusji był Jerzy Kurella – przewodniczący Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP. Stronę wykonawców reprezentowali prezesi lub członkowie zarządów kilkudziesięciu czołowych dostawców i realizatorów inwestycji energetycznych, natomiast stronę inwestorów – dyrektor Andrzej Cząstkiewicz z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE SA. Po tej konferencji można było usłyszeć wiele pochlebnych opinii o jej wysokim poziomie merytorycznym i wzajemnym poszukiwaniu sposobów optymalnego doboru wykonawców, a także partnerskiego udziału obu stron w rozwiązywaniu występujących problemów, zarówno na etapie przygotowania, jak i w trakcie realizacji tak istotnych dla infrastruktury energetycznej inwestycji i modernizacji. Dyskusja i otwarty dialog jest jedyną szansą minimalizacji potencjalnego ryzyka, a z drugiej strony optymalizacji efektów zarówno dla inwestorów, jak i dla firm wykonawczych, wynikających z dobrze jakościowo i terminowo zrealizowanych inwestycji.
Blisko 80 specjalistów energetyki zawodowej z całej Polski zgromadziły warsztaty „Nowoczesne technologie w energetEnergetab 2yce” organizowane przez PTPiREE, na których głównym tematem były nowe rozwiązania typizacyjne dla linii napowietrznych SN.
Spore zainteresowanie wzbudziła konferencja zorganizowana przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Celem tej konferencji, zatytułowanej „Bezpieczna aparatura elektryczna niskiego napięcia”, było zwrócenie uwagi uczestników rynku na zagrożenia dla zdrowia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych wynikające z instalowania aparatów, które nie spełniają norm, wymogów technicznych i deklarowanych parametrów. Jest to tym groźniejsze, że poprzez nieuczciwą konkurencję (niską cenę) wypierają one z rynku aparaty bezpieczne i pełnowartościowe. Podczas konferencji zwrócono uwagę na odpowiedzialność poszczególnych uczestników rynku za wprowadzanie ww. produktów na rynek. Zaprezentowane wyniki badań wybranych losowo w sklepach wyłączników i zabezpieczeń potwierdziły znaczne prawdopodobieństwo n DSC0374ieświadomego instalowania przez wykonawców instalacji elektrycznych tych wadliwych aparatów.
Ponadto odbyło się też wiele ciekawych prezentacji organizowanych przez wystawców, które miały na celu przedstawienie najnowszych aparatów do badań ochronnych czy diagnostyki sieci, metod podnoszenia efektywności energetycznej, inteligentnego oświetlenia miast itp.
TAURON Dystrybucja SA (partner strategiczny targów) zademonstrował swoje nowatorskie rozwiązanie w postaci zestawu MUZ – mobilnego urządzenia zasilającego, pozwalającego na utrzymanie zasilania rozległego terenu i jego mieszkańców podczas prowadzonych prac na sieci Sn, np. wymiany słupa.
Ograniczone miejsce na publikację nie pozwala na szersze zaprezentowanie produktów 712 wystawców z 23 krajów europejskich i azjatyckich, których stoiska zajęły prawie 4 ha terenów ekspozycyjnych urokliwie położonych u stóp Dębowca i Szyndzielni. Zwiedzanie targów ułatwiały bezpłatnie rozdawane plany sytuacyjne przygotowane przez organizatora targów oraz niektóre redakcje czasopism branżowych oraz ponad 300-stronicowy katalog sprzedawany w punktach informacyjnych targów.
W dniu otwarcia tegorocznych targów, w trakcie wieczornej gali, organizator ENERGETAB – spółka ZIAD Bielsko-Biała – został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem – Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Odznaczenie z rąk przedstawicieli Sejmiku Śląskiego oraz Marszałka Województwa Śląskiego odebrał w imieniu władz spółki Prezes Zarządu – Janusz Kisiel.
W liście gratulacyjnym Marszałek Województwa Śląskiego podkreślił prestiż Targów ENERGETAB oraz renomę spółki i jej wkład w rozwój gospodarczy regionu. Dziękując wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w udanych tegorocznych targach, ZIAD Bielsko-Biała zaprasza wystawców oraz zwiedzających do udziału w kolejnej – 32. edycji targów ENERGETAB w dniach 17–19 września 2019 r.
 
Źródło: ZIAD Bielsko-Biała

Panorama targw ENERGETAB 2018 max

 

Laureaci Konkursu Targowego

Statuetka „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego za produkt: DALI-box, elementy systemu automatyzacji sieci SN/nn – zgłoszony przez firmę Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki „MIKRONIKA”

Puchar Ministra Energii za produkt: Zintegrowany system zasilania w oparciu o rozdzielnicę górniczą e2ALPHA-G i sterownik e2TANGO – zgłoszony przez firmę ELEKTROMETAL ENERGETYKA SA

Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej za produkt: CZIP®-PRO Sterownik polowy nowej generacji – zgłoszony przez firmę RELPOL SA

Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej za produkt: YESLY – system inteligentnego budynku – zgłoszony przez firmę Finder Polska Sp. z o.o.

Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA za produkt: Kompleksowe rozwiązanie rozdzielnic WN w izolacji gazowej – zgłoszony przez firmę ELEKTROBUDOWA SA

Medale 31. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2018:
Medal Złoty – za produkt: Słupy linii elektroenergetycznych 110 kV – seria EN111:16 i seria EN122:16 – zgłoszony przez firmę ENPROM Sp. z o.o.
Medal Srebrny – za produkt: Typoszereg izolatorów trakcyjnych kompozytowych 3 kV DC (LT40U-K, LT40K-K, LT40W-K, LT40R-K) – zgłoszony przez firmę Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL SA
Medal Brązowy – za produkt: Mobilna stacja transformatorowa typu STLm-mobile z funkcją zasilania wyspowej linii SN – zgłoszony przez firmę ELEKTROMONTAŻ – LUBLIN Sp. z o.o.

Medale PGE Energia Odnawialna SA
Medal Złoty – za produkt: Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540 – zgłoszony przez firmę: SONEL SA
Medal Srebrny – za produkt: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych typu EVB ADVERT – zgłoszony przez firmę: Edward Biel PRODUCENT ROZDZIELNIC ELEKTRYCZNYCH
Medal Brązowy – za produkt: Litowo-tytanowy system magazynowania energii do poprawy parametrów sieci elektrycznej – zgłoszony przez firmę TRAKCJA PRKiI SA

Statuetka Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska za produkt: Zestaw oświetleniowy SNAKE II LED– zgłoszony przez firmę Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego „ROSA” Stanisław Rosa

Statuetka „Złoty Volt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki za produkt: Rura dwuwarstwowa giętka (RDG) – zgłoszony przez firmę ELMARK Maciej Słowikowski

Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego za produkt: Sygnalizator CPZ-4Z z modułem radiowym LoRa – zgłoszony przez firmę ZAE Sp. z o.o.

Komisja konkursowa wyróżnia Medalem Prezesa SEP za produkt: Rozłącznik bezpiecznikowy listwowy ARS 00/60 mm pro – zgłoszony przez firmę APATOR SA

Wyróżnienia Honorowe za produkt:
1. Seria obudów AEW1 – zgłoszony przez firmę AE Solution Sp. z o.o.
2. HYPERION-500 – zgłoszony przez firmę BITSTREAM Sp. z o.o.
3. Kompensator mocy biernej typu TN-D – zgłoszony przez firmę ELMA ENERGIA Sp. z o.o.
4. Wyłącznik Masterpact MTZ – zgłoszony przez firmę SCHNEIDER ELECTRIC POLSKA Sp. z o.o.
5. Seria słupów strunobetonowych dla linii WN 110 kV typu przelotowego P1, P2, słupy mocne M3, M6, M9, słupy krańcowe KR – zgłoszony przez firmę STRUNOBET-MIGACZ Sp. z o.o.
6. Złączki listwowe TOP JOB® S z dźwignią – zgłoszony przez firmę WAGO ELWAG Sp. z o.o.
7. Przekładnik prądowy nasadzany typu BPnN (ATT) M – zgłoszony przez firmę BEZPOL Sp. z o.o.
8. Wielofunkcyjna koparko-ładowarka HUDDIG 1260D z izolacyjnym koszem podnośnika – zgłoszony przez firmę firmę PHU „BAMAAR” Grzegorz Rejczak 

 

 

 
 

AcyMailing Module