elektroinstalator.com.pl

Pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna

Cyfrowe technologie z portfolio ABB Abilit  pozwolą stworzyć mniejszy, bezpieczniejszy i bardziej niezawodny system.

Tauron
ABB otrzymała zamówienie od TAURON Dystrybucja na modernizację stacji elektroenergetycznej 110 kV w Obornikach Śląskich, która zasila tysiące odbiorców i wspiera rozwój terenów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku.

Po zakończeniu projektu będzie to pierwsza w Polsce cyfrowa stacja. Dzięki zastosowaniu cyfrowych technologii zgodnych z międzynarodowymi standardami komunikacyjnymi stacja będzie bezpieczniejsza dla użytkownika w porównaniu do tradycyjnych systemów. Będzie można ją łatwiej i dokładniej monitorować, co przełoży się na efektywniejszy serwis oraz większą dostępność i niezawodność.
W ramach zamówienia pod klucz ABB wykona modernizację rozdzielni 110 kV wraz z systemami sterowania i zabezpieczeń, pomiarowymi i telekomunikacyjnymi. W stacji wykorzystane zostaną cyfrowe protokoły komunikacyjne IEC61850. Dzięki temu możliwe będzie m.in. połączenie jednego systemu         z zainstalowaną bazą różnych dostawców, co pozwoli na pozyskiwanie kluczowych informacji na temat urządzeń. Większość połączeń komunikacyjnych zostanie zrealizowanych za pomocą światłowodów. Transfer danych w ramach cyfrowej komunikacji będzie szybszy i bezpieczniejszy, ograniczone zostaną koszty i negatywny wpływ na środowisko. ABB wyposaży stację w Obornikach Śląskich również             w światłowodowe czujniki pomiaru prądu monitorujące przepływ energii elektrycznej. Zastąpią one dotychczasowe urządzenia, poprawiając precyzję działania i podnosząc poziom ochrony.
– Cyfryzacja polskiej energetyki to długofalowy proces. Spółka TAURON Dystrybucja wykonała bardzo ważny krok w stronę stworzenia mocniejszej, inteligentniejszej i bardziej ekologicznej krajowej sieci. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego ambitnego planu, w ramach którego dostarczymy technologie      z oferty ABB Ability – powiedział Paweł Łojszczyk, krajowy dyrektor zarządzający ABB w Polsce. – Cyfrowa stacja elektroenergetyczna rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień operatorzy. Nadzór nad systemem jest kompletny, ryzyko porażenia prądem jest o wiele mniejsze, monitoring urządzeń dokładniejszy, a serwis – prostszy i skuteczniejszy.


ABB, TAURON


AcyMailing Module