Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Lampy i oprawy LED

Lampy i oprawy LEDWyniki badań laboratoryjnych produktów oświetleniowych

W ramach Programu Monitorowania Jakości prowadzonego przez ZPSO „POL-LIGHTING” rada programowa wytypowała 32 oprawy oświetleniowe LED o mocy powyżej 25 W (16 typów).

 

Wyniki badań pokazały, że spośród 16 typów opraw aż 7 (43% przebadanych) opraw LED o mocy >25 W nie spełniało wymagań normy EN–61000-3-2 EMC. W przypadku 6 opraw (12 szt.) poziomy emisji harmonicznych były przekroczone od 109 do 681% (średnia przekroczeń: ok. 300%!). W przypadku 1 oprawy wprowadzający deklarował moc 40 W, w rzeczywistości po badaniu okazało się, że oprawa ma moc ok. 15 W! (tzw. błąd w cechowaniu).

 

Badanie opraw oświetleniowych LED pięciu firm wprowadzających je na polski rynRysunek-1ek:

• w przypadku jednej firmy: 83% spośród przebadanych opraw oświetleniowych LED o mocy > 25 W nie spełniało wymagań normy EMC na poziomy harmoniczne prądu (parametr obligatoryjny). Rekordzista po badaniu wykazywał przekroczenie w 5 harmonicznej o 681%!;

• w przypadku innej firmy: 50% opraw nie spełniało wymagań normy EMC;

• dla pozostałych trzech firm przebadane zostały 4 typy opraw (8 szt.) – badanie nie wykazało przekroczeń.

 

Sankcje

Jeżeli stwierdzono, że wyrób nie spełnia wymagań, a strona postępowania nie przedstawiła dowodów potwierdzających usunięcie niezgodności wyrobu z wymaganiami, wycofanie wyrobu z obrotu lub użytku, odzyskanie wyrobu, zniszczenie wyrobu lub powiadomienie użytkowników o stwierdzonych niezgodnościach, organ nadzoru rynku prowadzący postępowanie może, w drodze decyzji:

– nakazać usunięcie niezgodności,

– nakazać wycofanie wyrobu z obrotu lub użytku,

– zakazać udostępniania wyrobu,

– nakazać odzyskanie wyrobu,

– nakazać zniszczenie wyrobu,

– nakazać powiadomienie konsumentów lub innych użytkowników o stwierdzonych niezgodnościach z wymaganiami, określając termin i sposób powiadomienia.

Prezes UKE, zgodnie z nową ustawą o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku zwanej dalej Ustawą, ma prawo nakładać na wprowadzającego produkt niespełniający wymagań kary pieniężne w drodze decyzji administracyjnej w wysokości od 5000 do 100 000 zł. Oznacza to, że prezes UKE bez wyroku sądu powszechnego ma możliwość nakładania sankcji na importerów wprowadzających wyrób niezgodny z wymaganiami.

(...)

 

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 1/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem