Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Na zakończonych 15 września 2016 r. międzynarodowych targach energetycznych ENERGETAB 2016 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 750 wystawców z 22 krajów Europy i Azji. Ekspozycje targowe zajęły prawie 4 ha urokliwie położonego terenu u stóp Dębowca i Szyndzielni.
Licząc na wzrost inwestycji i robót modernizacyjnych w energetyce wystawcy starali się na największych w tej branży w Europie Środkowej targach pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty czy technologie, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania.
Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: stacje transformatorowe, rozdzielnice, wyłączniki, przekładniki, kable i przewody, odnawialne źródła energii, aparaty i systemy pomiarowe, systemy automatyki, przesyłania i obróbki informacji, urządzenia UPS, agregaty prądotwórcze i napędy, słupy linii nn, SN (a nawet 110 kV), źródła światła wykorzystujące technologię LED oraz gustowne oprawy, cała gama specjalistycznych pojazdów, podnośników i narzędzi oraz wiele innych wyrobów czy oferowanych usług. Praktycznie, prawie na każdym stoisku można było dostrzec ciekawe, innowacyjne rozwiązania − niektóre zrozumiałe być może tylko dla wąskiej grupy specjalistów. Nie brakowało też urządzeń i systemów wspomagających produkcję energii z OZE, mimo pewnego wyhamowania tych inwestycji w tym roku.
Targom towarzyszyły konferencje i seminaria oraz kilkanaście prezentacji firmowych, a także wiele mniej formalnych spotkań wystawców z ich kontrahentami, w tym z licznie reprezentowanymi przedstawicielami największych inwestorów i wykonawców budów energetycznych.
Wysokim poziomem merytorycznym odznaczały się Warsztaty zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na których zostały omówione zagadnienia monitorowania i ocen stanu technicznego stacji transformatorowych SN/nn i rozdzielnic WN, automatycznej lokalizacji uszkodzeń w sieciach SN oraz automatyzacji przełączeń w tych sieciach.
Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, konferencję zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne na tematy związane z technologiami Smart Grid. Jeden z paneli zorganizowała Agencja Czech Trade, starającą się o wzmocnienie kooperacyjnych związków polskich i czeskich producentów. Swoją obecność zaznaczyło też Stowarzyszenie Elektryków Polskich, starając się utworzyć radę współpracy firm przemysłu elektrotechnicznego i energetyki.
(Ei)