Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Politechnika Warszawska, przy wsparciu Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Naczelnej Organizacji Technicznej organizują II KONGRES ELEKTRYKI POLSKIEJ, który odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2014 r. w Warszawskim Domu Technika NOT.
Kongres jest pierwszym od 5 lat najobszerniejszym przeglądem stanu i kierunków rozwoju szeroko rozumianej elektryki. Organizowany jest w szczególnej chwili, gdy Stowarzyszenie Elektryków Polskich, największe i najstarsze stowarzyszenie inżynierskie w Polsce, świętuje swoje 95-lecie.
Celem II Kongresu jest zainicjowanie i przeprowadzenie prac nad Raportem „Elektryka źródłem wyzwań cywilizacji XXI wieku", który powinien stanowić silne wsparcie decydentów w podejmowaniu przez nich systemowo spójnych działań, niezbędnych dla bezpiecznego, zrównoważonego rozwój kraju.
Raport, przedstawiając analizę licznych obszarów szeroko rozumianej elektryki (w tym: elektroenergetyki, trakcji, napędów, oświetlenia, automatyki, robotyki, elektroniki – również opto- i bio-, telekomunikacji, informatyki, rozwiązań typu smart grid, elektronicznych technik medialnych oraz rozlicznych aplikacji elektryki, we wszystkich dziedzinach życia, edukacji i pracy), będzie zawierał nie tylko prezentację stanu i kierunków ich rozwoju, ale również propozycje konkretnych działań. Działań, które środowisko ekspertów uzna za niezbędne dla wykorzystania szans stojących przed Polską i ograniczenia ryzyka związanego z wdrażaniem relatywnie nowych i silnie oddziaływujących społecznie technik i technologii.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Patronat Rządowy sprawuje wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
II KONGRES ELEKTRYKI POLSKIEJ
1-2 grudnia 2014 r.
Warszawski Dom Technika NOT
Warszawa, ul. Czackiego 3/5
PROGRAM RAMOWY części I (inicjalnej):
Dzień pierwszy – 1 grudnia 2014r.
9:15 – 9:55 Sesja Inauguracyjna Kongresu
10:00 – 11:30 Sesja Plenarna I – Bezpieczeństwo energetyczne – „Kiedy grozi nam elektroenergetyczna apokalipsa ?"
11:30 – 12:00 Przerwa kawowa
12:00 – 13:30 Sesja Plenarna II – Cyberbezpieczeństwo i Bezpieczeństwo informacyjne – „Jak zmniejszyć ryzyko cyfrowej katastrofy?"
13:30 – 15:30 Otwarcie wystawy i przerwa obiadowa
15:30 – 17:30 Sesje tematyczne
19:15 – 21:00 Uroczysta Kolacja Inauguracyjna
Dzień drugi – 2 grudnia 2014r.
9:30 – 11:00 Sesja Plenarna III – Badania naukowe a Innowacyjna Gospodarka – „Kierunki i strategia rozwoju – zbierać punkty czy wdrożenia"
11:00 – 11:30 Przerwa kawowa
11:30 – 12:30 Sesja Plenarna IV – „Wybrane problemy współczesnej energetyki"
12:40 – 14:40 Sesje tematyczne
14:40 – 15:40 Przerwa obiadowa
15:40 – 17:40 Sesje tematyczne
17:45 – 18:00 Podsumowanie przebiegu I części Kongresu
Sesje tematyczne: Cyberbezpieczeństwo, Cywilizacyjne wyzwania elektryki, Elektroenergetyka, Elektryka w medycynie, Elektryka w systemach inteligentnego transportu, Energetyka jądrowa, Energetyka rozproszona i odnawialne źródła energii, Historia elektryki, Informatyzacja i cyfryzacja, Mechatronika, Młodzież w SEP, Nowoczesność w elektronice, Oświetlenie, Polski przemysł elektrotechniczny, Trakcja elektryczna
(SEP)