Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Więcej…

XXIV Konkurs o Nagrodę Siemensa rozstrzygnięty

www.pw.edu.plTegoroczna edycja Konkursu o Nagrodę Siemensa dla naukowców i zespołów badawczych pokazała, że polscy naukowcy podążają za światowymi trendami, a ich opracowania odpowiadają na potrzeby rynku i polskiej gospodarki. Jest to szczególnie zauważalne i istotne m.in. w obszarze energetyki, robotyki, mobilności, automatyzacji, w których Siemens intensywnie rozwija swoje rozwiązania. Wartość nagród przekazanych przez firmę to blisko 200 tys. zł.

Już po raz 24. firma Siemens razem z Politechniką Warszawską przeprowadziła konkurs, który służy promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich oraz pozaakademickich w Polsce. W tym roku zostało zgłoszonych dwa razy więcej prac niż w ubiegłym, a efektem wielu z nich są patenty i konkretne praktyczne wdrożenia. Na nagrody finansowe dla zwycięzców firma przekazała prawie 150 tys. zł. Ponadto, aby wpierać rozwój młodych polskich naukowców i studentów ze środowiska politechnicznego, firma wyposaży w sprzęt pracownie na uczelniach, z których wywodzą się laureaci konkursu z kategorii elektroenergetyka oraz automatyka i robotyka. Łączna wartość sprzętu to prawie 50 tys. zł.

Lista laureatów:

Nagroda promocyjna:

  • Dr inż. Marcin Błesznowski, Instytut Energetyki, za pracę doktorską pt. Termodynamika i procesy transportowe w ogniwach paliwowych;
  • Dr hab. inż. Jakub Kupecki, Instytut Energetyki, za pracę habilitacyjną (cykl publikacji) pt. Zastosowanie koncepcji wirtualnych eksperymentów do badań stosów stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych (SOC).

Nagroda badawcza:

  • dr hab. inż. Marek Bartosik, prof. dr hab. inż. Piotr Borkowski, dr hab. inż. Franciszek Wójcik, Politechnika Łódzka, za pracę pt. Redundacyjny, niespolaryzowany, próżniowo-półprzewodnikowy system ultraszybkiego zabezpieczania nadprzewodzących cewek elektromagnesów.

W ramach konkursu wręczono Nagrody Siemensa dla absolwentów w zakresie elektroenergetyki oraz w zakresie automatyki i robotyki. Poziom prac był niezwykle wysoki, a tematyka w większości dotyczyła aktualnych wyzwań stojących przed polską energetyką oraz przemysłem, czyli: elektromobilności, bilansowania wielu źródeł energii, automatyzacji procesów i większego wykorzystania robotów w produkcji.

Nagroda Siemensa dla Absolwentów w zakresie Automatyki i Robotyki:

  • Nagroda I stopnia: inż. Kamil Leś, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za pracę inżynierską pt. Układ sterowania maszyną produkcyjną z elementami bezpieczeństwa funkcjonalnego.
  • Nagroda II stopnia: mgr inż. Piotr Kwiatkowski, Politechnika Warszawska, za pracę magisterską pt. Zrobotyzowana, mobilna stacja paletyzująca oparta o robota współpracującego.
  • Nagroda III stopnia: mgr inż. Jacek Szkopek, Politechnika Gdańska, za pracę magisterską pt. Chwytak antropomorficzny napędzany mięśniami pneumatycznymi.

Nagroda Siemensa dla Absolwentów w zakresie Elektroenergetyki:

  • Nagroda I stopnia: inż. Józef Borys oraz inż. Mikołaj Walkowiak, Politechnika Poznańska, za pracę inżynierską pt. Bilansowanie sieci lokalnej z zastosowaniem magazynów energii samochodów elektrycznych.
  • Nagroda II stopnia: mgr inż. Paweł Bielenica, Politechnika Warszawska, za pracę magisterską pt. Rozproszony system automatyk restytucyjnych typu SELF-HEALING GRID.
  • Nagroda III stopnia: mgr inż. Mateusz Skwarski, Politechnika Warszawska, za pracę magisterską pt. Optymalny dobór bocznikowego rezystora hamującego w celu poprawy stabilności kątowej przejściowej.

Źródło: SIEMENS

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem