Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Nowości ELTRIM KABLE

miniaturaFirma Eltrim Kable wprowadziła do swojej oferty nowe linie wyrobów – EL-Instal i ELT-Servo. EL-Instal to linia przewodów elektroinstalacyjnych o podwyższonej klasie reakcji na ogień. Powstała w odpowiedzi na nowe wymagania stawiane przez rozporządzenie CPR i zapotrzebowanie rynku na tego typu przewody.

EL-Instal mają zastosowanie m.in. w obiektach o podniesionych wymaganiach przeciwpożarowych, tj. hotele, szpitale, teatry, lotniska i innych budowlach użyteczności publicznej.

ELT-Servo to kable do połączeń elektrycznych pomiędzy silnikami a falownikami. Polecane są do stosowania z pompami przemysłowymi, wentylatorami, przenośnikami taśmowymi i instalacjami klimatyzacyjnymi. Podwójny ekran chroni kabel przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i zapobiega ich emisji na zewnątrz. Do podłączeń na stałe i do sporadycznego swobodnego zginania, bez obciążeń rozciągających. W zależności od typu mogą być stosowane wewnątrz lub na zewnątrz budynków, a także układane w ziemi. Powłoka zewnętrzna ma dobrą odporność na działanie olejów i nie podtrzymuje ognia. Kable o izolacji z XLPE mogą pracować do 90 °C temperatury izolacji, co pozwala na wyższe obciążenie żyły niż kable ze standardową izolacją polietylenową PE.

Źródło: ELTRIM

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem