Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

VII edycja Regionalnych Spotkań Inżynierów i Automatyków

IMG 6287W dniu 11 kwietnia 2019 r. we Wrocławiu odbyła się VII edycja Regionalnych Spotkań Inżynierów i Automatyków organizowana przez Grupę ASTAT. W hotelu Scandic goszczono ponad 50 uczestników.

IMG 7311Formuła spotkania obejmowała dwa panele: wykładowy i praktyczny. W trakcie wykładów uczestnicy zgłębiali wiedzę z zakresu optymalizacji procesów produkcyjnych, urządzeń pomiarowych oraz wyzwań stojących przed współczesnymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi.

W części wystawienniczej zaaranżowanych zostało 20 stanowisk tematycznych, na których doradcy techniczni Astat oraz dostawcy prezentowali najnowsze rozwiązania i urządzenia m.in. z zakresu automatyki przemysłowej, energetyki i miernictwa, jakości energii elektrycznej, zarządzania energetycznego.

IMG 6456 kopiaW spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy techniczni, kierownicy i pracownicy działu produkcji, kierownicy i specjaliści działu utrzymania ruchu, automatycy, energetycy, elektrycy, elektronicy oraz projektanci, integratorzy i inżynierowie z województwa dolnośląskiego i opolskiego.

Przestrzeń wystawienniczą współtworzyli dostawcy z firm: APAR, Brady, CONEC, Pannasonic, Pfannenberg i Phoenix Contact.

IMG 6744 kopiaRolę konferansjera objął regionalny doradca techniczny Marcin Bodzęta z firmy ASTAT, który poprowadził uczestników spotkania przez następujące cykle wykładów i case study:

 • Zarządzanie energetyczne jako sposób na optymalizację kosztów przedsiębiorstwa
 • Stabilizatory napięcia i układy zasilania rezerwowego
 • Przyrządy kontrolno-pomiarowe dla służb utrzymania ruch
 • Kontrola parametrów jakości energii elektrycznej w zakładzie przemysłowym
 • iERS – Technologia optymalizująca zużycie energii silników o stałej prędkości pracy
 • Case study – inwestycje i realizacje w regionie Dolnośląskim – case study
 • Przemysł spożywczy w Polsce problemy i wyzwania
 • Elementy układów pomiarowych i kompensacji mocy biernej w sieciach nn i SN
 • Bezpieczeństwo funkcjonalne w enkoderach
 • IMG 7154Bezpieczeństwo maszyn
 • Diagnostyka napędów elektrycznych na przykładzie systemów pomiarowych firmy Schleich
 • Lockout&Tagout – system bezpieczeństwa dla utrzymania ruchu. Identyfikacyjne znakowanie instalacji i maszyn – kompletne rozwiązania firmy BRADY
 • Wszystko o danych. Sterowniki i panele w systemach gromadzenia i zarządzania informacją
 • Cyberbezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych – jak chronić naszą sieć przemysłową.

Tematyka wykładów, doświadczenie i wiedza przekazana w trakcie spotkania zostały uznane przez uczestników za przydatne w planowaniu oraz wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych.

IMG 7276 kopiaPatronat medialny nad wydarzeniem objęły następujące wydawnictwa: Automatyka Miesięcznik Branżowy, Automatyka Podzespoły i Aplikacje, Elektronik, Elektroinstalator, Główny Mechanik, Napędy i sterowanie, Napędy i sterowanie, Nowoczesne Technologie w przemyśle, Utrzymanie Ruchu.

Źródło: ASTAT

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem