Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Morska elektrownia wiatrowa Arkona

155548416076b164Siemens Gamesa zainstalowało morską elektrownię wiatrową Arkona w Niemczech. Prace budowlane i montaż 60 turbin wiatrowych typu SWT-6.0-154 o łącznej mocy 385 MW wyznaczają nowe standardy w basenie Morza Bałtyckiego.

W dniu 16 kwietnia 2019 r. morska elektrownia wiatrowa Arkona została oficjalnie otwarta przez właścicieli E.ON i Equinor na niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) przeprowadził prace budowlane, w tym instalację i uruchomienie przed terminem 60 turbin wiatrowych z napędem bezpośrednim SWT-6.0-154 w ciągu 5 miesięcy, między lipcem a październikiem 2018 r.

55239 OElektrownia Arkona ma łączną moc 385 MW i będzie zaopatrywać rocznie ok. 400 000 niemieckich gospodarstw domowych w energię elektryczną. Siemens Gamesa zainstalował i uruchomił turbiny na terenie parku wiatrowego o powierzchni 39 km2, na fundamentach jednopalowych, na głębokości od 23 do 37 m. Elektrownia wiatrowa znajduje się w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, 35 km na północny wschód od wyspy Rugii.

Wszystkie prace na morzu zostały pomyślnie przeprowadzone we współpracy z deweloperem z portu Sassnitz-Mukran w mniej niż pięć miesięcy. Siemens Gamesa zastosował sprawdzoną koncepcję 24/ONE, w której turbina jest instalowana w ciągu 24 godzin. Celem jest skrócenie czasu instalacji poprzez efektywne zarządzanie projektem. W ciągu nieco ponad trzy miesiące turbiny morskie zostały zainstalowane za pomocą statku instalacyjnego dostarczonego przez operatora. Dwa dni po zakończeniu prac instalacyjnych wszystkie turbiny wiatrowe na morzu były w pełni sprawne. W rezultacie elektrownia wiatrowa została ukończona i uruchomiona znacznie wcześniej niż planowano przez konsorcjum eksploatujące projekt, składające się z niemieckiego dostawcy energii E.ON i norweskiej spółki energetycznej Equinor.

– Elektrownia wiatrowa Arkona jest przykładem wielkiego wkładu, jaki już dziś wnosi morska energetyka wiatrowa w gospodarkę Niemiec. Dzięki szybkiemu rozwojowi technicznemu, morska energetyka wiatrowa w ciągu zaledwie kilku lat stała się opłacalnym źródłem energii, zapewniając czystą energię dla przyszłych pokoleń – mówi Andreas Nauen, dyrektor generalny biznesu Offshore w Siemens Gamesa Renewable Energy.

siemens gamesa Diagnostic Services overview T-01oder2 00Siemens Gamesa jest światowym liderem w branży energetyki wiatrowej, silnie obecnym w branży morskiej, lądowej i serwisowej. Dzięki zaawansowanym możliwościom cyfrowym, firma oferuje jeden z najszerszych portfeli produktów w branży, jak również wiodące rozwiązania serwisowe, pomagając uczynić czystą energię bardziej przystępną cenowo i niezawodną. Z ponad 90 GW zainstalowanymi na całym świecie, Siemens Gamesa produkuje, instaluje i konserwuje turbiny wiatrowe, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Zamówienia firmy w toku realizacji sięgają 23 mld euro. Spółka ma główną siedzibę w Hiszpanii i jest notowana na hiszpańskiej giełdzie papierów wartościowych.

Źródło: Siemens Gamesa

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem