Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Jubileusz 40-lecia ITME

56b7c49e-9cc3-4208-9cb2-bdb3dc3ac893W 1979 r. powstał Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych. Dokładnie 4 dekady temu – w czasach, kiedy w polskich domach pojawiały się pierwsze magnetowidy na kasety VHS, a Sony właśnie zaprezentowało swój nowy, rewolucyjny produkt – walkmana.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych ma za sobą ciekawą historię. Przetrwał niełatwy czas upadku polskiego przemysłu, a dziś sukces Instytutu tworzy ponad 200 jego pracowników.

ITME zdjecie grupowe– Siłą Instytutu są znakomici uczeni, przodujący w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych – mówi Zbigniew Matyjas, dyrektor ITME. – Na ich dorobek składają się setki publikacji w najlepszych światowych czasopismach naukowych, kilkadziesiąt patentów oraz udział w prestiżowych, międzynarodowych projektach badawczych.

ITME od początku swojej działalności było ściśle związane z rozwijającym się w Polsce przemysłem elektronicznym i powstało głównie po to, by wytwarzać specjalistyczne materiały i technologie dla elektroniki. Nowo powstały Instytut miał kilka lokalizacji: przy ulicy Konstruktorskiej i Domaniewskiej na Mokotowie oraz na ostatnim piętrze w gmachu warszawskiej PAST-y.

– Pod koniec lat 80. XX wieku przenieśliśmy się na Wawrzyszew, do obecnej siedziby – wspomina dr Grzegorz Gawlik, kierownik działu Komercjalizacji, który pracuje w ITME od początku jego istnienia. Do dyspozycji mieliśmy wielki teren i już wtedy ITME mógł się pochwalić nowoczesnymi laboratoriami i urządzeniami. To były czasy dużych inwestycji. Sprowadzano do Instytutu najnowocześniejszą aparaturę jaka była wtedy dostępna. Instytut zaopatrywał potężne zakłady elektroniczne na Służewcu. Dobre czasy minęły, kiedy w latach 90. zamknięto fabryki. – Instytut skupił się wówczas przede wszystkim na działalności naukowej. Dzięki wysokiemu poziomowi badawczemu Instytut utrzymał się na rynku i jest to nasz ogromny sukces – mówi dr Gawlik.

Clipboard01ITME znalazł nowe pole dla swojego rozwoju. Od blisko 10 lat zajmuje się badaniami nad grafenem. Grafen jest jednym z największych sukcesów ITME. To właśnie naukowcy z warszawskiego Instytutu opracowali metodę przemysłowej produkcji grafenu, która pozwalała na jego komercyjne zastosowanie. W lutym br., czyli dokładnie wtedy, gdy Instytut skończył 40 lat, jego dyrektor poinformował o planie wielokrotnego zwiększenia produkcji grafenu płatkowego.

– W przyszłym roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych stanie się drugim najpoważniejszym producentem grafenu płatkowego w Europie i jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie. Obecnie naukowcy pracują nad obniżeniem kosztów produkcji, co pozwoli na szerokie zastosowanie tego produktu – mówi dyrektor Zbigniew Matyjas.

W kwietniu br. ITME uczci 40-lecie istnienia podczas oficjalnej gali. – Instytut ma za sobą wspaniałą historię i z optymizmem patrzy w przyszłość. Przed Instytutem ważne, a zarazem trudne zadania znalezienia swojego miejsca na konkurencyjnym rynku i współpraca z przemysłem. Ze swoimi technologiami ITME wychodzi z laboratoriów do hal produkcyjnych. To jest kierunek, który sobie wyznaczamy – dodaje dyrektor.

A jakie są plany ITME na przyszłość? Od węgliku krzemu w wysokoczęstotliwościowych przyrządach mocy, azotku galu w źródłach światła i technice mikrofalowej radiolokacji do grafenu, nad którego komercjalizacją Instytut intensywnie pracuje.

Więcej informacji: http://www.itme.edu.pl/

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem