Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Targi Elektrotechnika 2019 za nami

515fa6f1-88f2-4402-95c6-9b6ef689a62dElektrotechnika, elektryka, teletechnika i elektromobilność – to tylko niektóre obszary prezentowane w ciągu trzech dni na Targach Elektrotechnika i towarzyszących im Targach Światło 2019.

Między 13 a 15 marca w Warszawskim Centrum Expo XXI gościło ponad 13 000 osób zainteresowanych m.in. nowoczesnymi instalacjami elektrycznymi, energetycznymi, pojazdami z napędem elektromobilnym czy zagadnieniami budynkowych i przemysłowych systemów teletechnicznych oraz oświetleniem. W tym czasie spotkało się również ponad 1100 osób posiadających uprawnienia do projektowania i kierowania robotami instalacyjnymi w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, cieplnych oraz wentylacyjnych, a także przedstawicieli jednostek samorządowych i spółdzielni mieszkaniowych, aby wziąć udział w 16 specjalistycznych szkoleniach i warsztatach oraz zapoznać się z nowymi, często bardzo innowacyjnymi, produktami ponad 450 polskich i zagranicznych firm. Targi Elektrotechnika to również miejsce prezentacji polskich wyrobów kontrahentom, którzy – co wykazała obecna edycja targów – coraz liczniej przyjeżdżają do Warszawy, nawet z odległych stron świata, aby nawiązać kontakty z targi elektrotechnika 2019 materialy prasowpolskimi producentami.

Specjalistyczne źródło wiedzy

Targi Elektrotechnika stawiają na szeroką ofertę szkoleniowo-ekspozycyjną, gdzie specjaliści i producenci mają okazję nabycia kompleksowej wiedzy podczas wykładów, poznania najnowszych rozwiązań technologicznych, a także do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych form współpracy. W programie tegorocznej edycji szkoleń znalazły się tematy związane z ochroną przeciwporażeniową w stacjach energetycznych zasilających sieci niskiego napięcia, ochroną sieci i instalacji WN, SN i nn, a także OZE, zabezpieczeniem przeciwpożarowym budynków jak też projektowaniem instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych skierowane do projektantów i inspektorów nadzoru. W ramach wykładów uczestnicy mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób gospodarować energią w zakładach przemysłowych, aby uzyskać od 20% do 50% oszczędności energii. Na przykładzie zrealizowanych modernizacji i case study wybranych projektów zostały przedstawione kwestie kontroli instalacji odbiorczych i zabezpieczeń obwodów elektrycznych i energetycznych, jak również budynkowej instalacji i infrastruktury teletechnicznej.

8934e593-ffbd-4d7e-93f9-d868c64e8bfc

Program dla szkół

Oferta edukacyjna targów została skierowana nie tylko do już aktywnie działających zawodowo specjalistów, lecz także do uczniów, którzy dopiero zdobywają wykształcenie w tym zakresie. Podczas wykładów organizowanych w ramach wydarzenia dla szkół i techników udział wzięło blisko 600 uczniów z całej Polski.

– Istotnym dla programu szkoleń organizowanych w ramach wydarzenia jest również skierowanie go do osób, które są dopiero w trakcie edukacji w tym zakresie. Podczas tegorocznej edycji został stworzony wspólnie ze Stowarzyszeniem Teletechników Polskich XXI i Polską Izbą Radiodyfuzji Cyfrowej cykl szkoleń skierowanych do uczniów i przyszłych specjalistów branży elektrycznej i teletechnicznej. Mieli oni okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, a także wzięcia udziału w praktycznych warsztatach – mówi Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika 2019.

2Warsztaty pozwoliły uczniom opanować umiejętności z zakresu nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych. Uczniowie podczas zajęć zapoznali się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi sieci światłowodowych, instalacji anten telewizji naziemnej i satelitarnej, zasadami budowy i projektowania multiswitchowych systemów dystrybucji sygnałów TV-SAT.

 Osobowość roku 2018

Otwarcie Targów Elektrotechnika połączone było z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w Konkursie Osobowość roku 2018, którego celem jest promocja osób mających istotny wkład w rozwój i propagowanie nowych rozwiązań z zakresu elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce. Wśród nominowanych do nagrody w trzech kategoriach: nauka, gospodarka i biznes, znalazły się osoby, które wdrażają istotne rozwiązania techniczne, organizacyjne oraz systemowe i mogą być wzorem dla całego środowiska.

Podczas oceny kandydatów na Osobowość roku 2018 braliśmy pod uwagę osiągnięcia w pracy zawodowej, badaniach naukowych, działalności b791e14f-ed8e-401b-85ba-e9ac0a18d401gospodarczej czy zgłoszenia patentowe oraz otrzymane nagrody i wyróżnienia. Ważnym jest, jaki wpływ ma działalność tej osoby na rozwój danej organizacji czy sektora, a także m.in. na procesy decyzyjne, opiniotwórcze czy legislacyjne. Ocenialiśmy działania w zakresie pracy zespołów badawczych, wdrożenia nowych innowacyjnych produktów i rozwiązań oraz ich znaczenia dla polskiej gospodarki – mówi Marek Orłowski.

W kategorii „Nauka” tytułem Osobowości Roku 2018 został uhonorowany prof. Marcin Hołub z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który oprócz bardzo aktywnej działalności naukowej dodatkowo wspiera młodzież działającą w SEP pomagając w przygotowaniach prezentacji na Sympozjum „Młodzi. Technika. Przemysł”, a także na Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka.

W kategorii „Gospodarka” tytułem Osobowości Roku 2018 uhonorowano Tomasza Kaczora, współzałożyciela firmy TM Technologie, który może być przykładem przedsiębiorcy, który pokazał, że produkując w Polsce można nie tylko dorównać, lecz nawet prześcignąć największych graczy i osiągnąć sukces na miarę europejską.

W kategorii „Otoczenie biznesu” tytułem Osobowości Roku 2018 została uhonorowana Krystyna Rasłan-Kuhn, która jest ekspertem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ekspertem międzynarodowym w organizacjach działających na rzecz ułatwień dostępu do mediów i multimediów dla osób niepełnosprawnych. Znana w środowisku ze swego zaangażowania w implementację i popularyzację radiofonii i telewizji cyfrowej jest niekwestionowanym autorytetem w branży.

Screenshot 2019-04-03 Galeria targw 2019  Elektroinstalacje plSamorządy w obliczu elektromobilności

Podczas Targów Elektrotechnika została zorganizowana także pierwsza edycja Strefy Elektromobilności. W ramach niej inżynierowie i wykładowcy szkół wyższych, przedstawiciele instytutów branżowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele firm produkujących oświetlenie drogowe mieli okazję uczestniczyć w dwudniowej sesji panelowej poświęconej zagadnieniom z zakresu elektromobilności i oświetlenia w nowoczesnym mieście. Tematyką strefy były m.in. kwestie związane z planowaniem inwestycji oświetleniowej w zgodzie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych czy modernizacją miast i gmin na potrzeby wprowadzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszego dnia panelu specjaliści poruszyli zagadnienia związane m.in. z inteligentnymi rozwiązaniami i systemami zarządzania oświetleniem drogowym, w drugim dniu zaś skupili się na kwestiach związanych z elektromobilnością w polskich miastach. Przeanalizowano prawno-techniczne aspekty lokalnych planów elektromobilności, perspektywy komercjalizacji usług ładowania, a także możliwości wykorzystania instalacji oświetlenia drogowego jako „źródła ładowania” dla samochodów elektrycznych.

 Nagrody dla innowacyjności

targi elektrotechnika 2019 materialy prasoweNa Targach Elektrotechnika zostały przyznane nagrody z zakresu elektromobilności. Wyróżnione projekty nagrodzono w trzech kategoriach:

  • za najlepszy produkt elektromobilny - naścienny system ładowania samochodów elektrycznych firmy Ensto Pol,
  • za najlepszą strategię elektromobilną, w kategorii jednostek państwowej administracji publicznej - projekt rozwojowy Lasów Państwowych „Las Energii”,
  • za najlepszą inwestycję elektromobilną - m.in. Wrocław za projekt wypożyczalni samochodów miejskich Vozilla.

Pełna informacja o zwycięzcach Konkursu Elektromobilność 2018 znajduje się na stronie www.elektroinstalacje.pl

Źródło: Agencja Soma

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem