Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Miliardowy wyłącznik nadprądowy Eaton

Eaton Pic 3W 2018 roku firma Eaton świętowała historyczne wydarzenie, ponieważ liczba wyprodukowanych wyłączników nadprądowych (MCB) w zakładzie produkcyjnym Eaton w Schrems w Austrii przekroczyła próg miliarda.

Wyłącznik nadprądowy (MCB) można znaleźć praktycznie w każdym domu i wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest energia elektryczna. 

Eaton Pic 2Ich nazwa oraz niewielkie rozmiary nie oddają ich prawdziwej skuteczności, ponieważ te urządzenia chronią domy przed zwarciami, przeciążeniami i spowodowanymi przez nie niszczycielskimi pożarami, które mogą wystąpić w instalacji elektrycznej. Szacuje się, że produkty firmy Eaton są obecne w 100 mln gospodarstw domowych, co czyni z niej wiodącego producenta wyłączników nadprądowych na świecie. Stosowana w wyłącznikach Eaton technologia wnosi istotny wkład w zmniejszenie zagrożenia pożarami elektrycznymi, które w samej Unii Europejskiej powodują straty materialne w wysokości ok. 6,25 mld euro rocznie, a także skutkują ok. tysiącem ofiar, często śmiertelnych, którym można by zapobiec.

Eaton Pic 1Technologia produkcji wyłączników nadprądowych firmy Eaton przeszła długą drogę. Współczesna wersja wyłącznika nadprądowego w branży, na której opiera się jej obecny model, została opracowana w Austrii na początku lat 60. XX w. przez zespół pod kierownictwem prof. Gottfrieda Biegelmeiera. Jako prawdziwy prekursor technologii osobiście sprawdzał on skuteczność i bezpieczeństwo urządzeń, testując je na własnym ciele (zdjęcie obok), a w 1964 r. urządzenia były już gotowe do produkcji seryjnej.

Od samego początku wyłączniki nadprądowe Eaton były produkowane w zakładzie w Schrems, któremu przez lata udało się utrzymać pozycję centrum innowacji nawet w obliczu silnej konkurencji. O wysokiej jakości badań i rozwoju prowadzonych w zakładzie w Schrems pod kierunkiem profesora Biegelmeiera świadczy fakt, że pierwotna konstrukcja urządzenia jest podstawą obecnie sprzedawanego produktu.Eaton pic 4

Źródło: Eaton

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem