Od redakcji 3/2018

I oklSzanowni Państwo,

zachęcam do sięgnięcia po 3. numer „Elektroinstalatora”. Przygotowaliśmy w nim wiele ciekawych informacji.

Pojęcie wewnętrzna linia zasilająca (wlz) pojawiło się w polskich przepisach i literaturze ponad 50 lat temu.

Więcej…

Gala XX Olimpiady EUROELEKTRA

2W dniu 20 kwietnia 2018 r. na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy odbyła się gala 20. edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA.

„Najgłębszym sekretem jest to, że życie nie polega na odkrywaniu, lecz na tworzeniu. Nie odkrywasz siebie, tylko tworzysz siebie. W związku z tym nie staraj się dowiedzieć, kim jesteś, staraj się dowiedzieć, kim chcesz być” – tymi słowami Neale’a Donalda Walscha sekretarz Komitetu Głównego Olimpiady Zdzisław Świderski przywitał uczestników gali zakończenia 20. edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA organizowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Podczas uroczystości ogłoszono wyniki oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom, finalistom oraz nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do olimpiady.

Podczas uroczystości władze uczelni reprezentowali: prof. dr hab. inż. Adama Gadomski – prorektor ds. współpracy międzynarodowej, oraz dr inż. Mścisław Śrutek – prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Urszula Chaberska – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Katarzyna Kirstein-Piotrowska Inspektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, dr inż. Piotr Jankowski – przedstawiciel Akademii Morskiej w Gdyni, Stefan Granatowicz – członek zarządu głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Tadeusz Szczepański – prezes Oddziału Bydgoskiego SEP, reprezentujący również Polskie Sieci Elektroenergetyczne –partnera branżowego Olimpiady.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele innych partnerów branżowych i sponsorów: Jakub Tomczewski i Kazimierz Bednarek z iQor Global Services Poland, Przemysław Skoczylas z Apatora oraz Elżbieta Siłakowska z firmy Mega-Pol. Obecni byli również przedstawiciele bydgoskich szkół: Roman Wojciechowski – dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych, Wiesława Sraga – dyrektor Technikum Elektryczno-Energetycznego Zespołu Szkół Nr 12. Na uroczystości obecna była również Zofia Miszewska, wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady.

W tym roku szkolnym poszczególne etapy olimpiady zaplanowano na:

8 listopada 2017 r. – zawody I stopnia,
8 stycznia 2018 r. – zawody II stopnia,
16 marca 2018 r. – zawody III stopnia (finał olimpiady).

Do pierwszego stopnia olimpiady przystąpiło 2163 uczniów ze 109 szkół z całej Polski, do drugiego zakwalifikowało się 561 uczestników (190 w grupie elektrycznej, 224 w grupie elektronicznej i 138 w grupie teleinformatycznej). Miejscem przeprowadzenia zawodów okręgowych były następujące miasta: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław.

Do finału olimpiady zakwalifikowało się 41 uczniów: 12 w grupie elektrycznej, 14 w grupie elektronicznej i 15 w grupie teleinformatycznej. Finał olimpiady odbył się 16 marca br. na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Z grona ponad 2000 uczestników zawodów I stopnia, po zmaganiach w zawodach II i III stopnia, tytuł laureata uzyskało 18, a tytuł finalisty 10 uczniów.

1

Zdj. Laureaci, finaliści, nauczyciele, goście i organizatorzy Olimpiady EUROELEKTRA. Fot. Mariusz Zaorski

Laureaci i finaliści otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów. Otrzymali również dyplomy oraz zaświadczenia, na podstawie których są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz zostaną przyjęci na większość wyższych uczelni z pominięciem zwykłego postępowania kwalifikacyjnego.

Tradycyjnie nagrody specjalne ufundował Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty laureatom i finalistom ze szkół z województwa kujawsko-pomorskiego. Nagrody wręczyła Urszula Chaberska. Otrzymali je: Natan Orzechowski i Kacper Kontny z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

Dobrą praktyką stosowaną podczas wszystkich wydarzeń związanych z olimpiadą jest organizacja odczytów naukowo-techniczne, prezentacji firm lub zwiedzanie zakładów przemysłowych. Tym razem na zakończenie uroczystości zorganizowano wycieczkę do iQor Glogal Services Poland Sp. z o.o. – firmy, która oferuje wsparcie w zakresie napraw gwarancyjnych sprzętu elektronicznego. Uczniom i nauczycielom towarzyszyli przedstawiciele firmy Jakub Tomczewski i Kazimierz Bednarek iQor Polska.

iQor w Bydgoszczy to jedna z największych firm serwisowych w Europie zajmująca się naprawą gwarancyjną i pogwarancyjną sprzętu elektronicznego typu laptopy, monitory, komórki, drukarki, wojskowe urządzenia nadawczo – odbiorcze i inne. Bydgoska oddział zatrudnia 1500 pracowników i obsługuje znane marki, takie jak: Amazon, Dell, Google, HP, Microsoft, Tesco, a iQor na świecie jest dostawcą kompleksowych usług dla biznesu i zatrudnia ponad 32 000 pracowników.

Olimpiada jest finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz przez sponsorów i partnerów branżowych. Partnerami i sponsorami olimpiady są: Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, WAGO ELWAG Sp. z o.o., APATOR SA, Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych MEGA-POL SA, iQor Global Services Poland Sp. z o.o. oraz ENERGO-PARTNER. Komitet Główny Olimpiady wspomagany jest również przez Urząd Miasta w Bydgoszczy, który kolejny raz przyznał na organizację olimpiady Bydgoski Grant Oświatowy.

Źródło: Komitet Główny Olimpiady EURROELEKTRA

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem