Od redakcji 7/2018

okladka Ei7Jeszcze do niedawna koncepcja ochrony instalacji elektrycznych zawarta w europejskich normach i stosowana przez producentów aparatury zabezpieczającej niskiego napięcia miała poważną lukę. Żaden z aparatów zabezpieczających (bezpiecznik, wyłącznik) nie wykrywał groźnego iskrzenia w instalacjach elektrycznych. A przecież nawet najmniejsza wada w instalacjach elektrycznych może powodować poważne konsekwencje. 

Więcej…

Oświetlenie wnętrz przemysłowych

1Oświetlenie obiektów przemysłowych obejmuje bardzo zróżnicowany obszar budownictwa. Są to zarówno budynki, jak i tereny otwarte. Z tego względu w niniejszym tekście przedstawiono tylko zasady ogólne – wspólne dla wielu zastosowań w oświetleniu wnętrz.

 

Ustawa Prawo budowlane [1] nie zawiera postanowień ukierunkowanych na ten obszar budownictwa. Świadczy o tym treść art. 5 zawierającego zasady projektowania, budowy i użytkowania obiektów budowlanych. W artykule tym większość zapisów dotyczy budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej.

 

Podobnie sformułowane są zapisy w rozdziale 8 rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych dla budynków [2]. Generalnie w przepisach brak konkretnych zaleceń dotyczących oświetlenia podstawowego, natomiast znajdują sie tam zalecenia dotyczące oświetlenia awaryjnego, ale również ukierunkowane na budownictwo mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej. Brakuje jednak sprecyzowanych zapisów dla budownictwa przemysłowego.

 

Normy

Konkretne zalecenia dotyczące wszystkich obszarów budownictwa znajdują się natomiast w Polskich Normach. Wymagania dla oświetlenia wnętrz obiektów przemysłowych zawiera pierwsza część normy o numerze 12464 [3], natomiast dla terenów zewnętrznych określone wartości parametrów zawarto w części drugiej [4]. Tylko część pierwsza normy przywołana jest do wspomnianego rozporządzenia [2]. Jest ona dostępna w polskiej wersji językowej. Druga część występuje w dwu wersjach, przy czym formalnie wersja angielska zastąpiła wersję wydaną wcześniej w języku polskim.

 [...]

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 2/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Targi Lumenlumen 1200x628px

Wyszukiwarka

Prenumerata

 

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem