Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Alternatywne zasilanie systemów UPS

HotTopic1Technologia baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest już sprawdzona, a obecnie również pod względem ekonomicznym stają się one opłacalne.

Systemy zasilania gwarantowanego (UPS) w większości zastosowań są tradycyjnie zasilane bateriami kwasowo-ołowiowymi.

Jednak pomimo długiej historii stosowania takich rozwiązań, tradycyjne systemy UPS wymagają stosunkowo częstej wymiany baterii i odpowiedniej infrastruktury do ich eksploatacji, w tym pomieszczeń dla baterii z regulacją temperatury i wentylacją do odprowadzania wodoru. Ponieważ koszt baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest zbliżony do kosztu baterii kwasowo-ołowiowych, istnieje obecnie możliwość zakłócenia obowiązującego trendu.

426229668 Europe s largest energy storage system is now live at the the Johan Cruijff-700x357Baterie litowo-jonowe i superkondensatory nie konkurują ze sobą, lecz wzajemnie się uzupełniają, dostarczając bardziej niezawodne i ekonomiczne rozwiązania dla klientów, którzy potrzebują tych rozwiązań w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym.

Technologia baterii litowo-jonowych zapewnia rozwiązania o długiej żywotności w systemach, w których wystarcza typowa 5–15 minutowa rezerwa mocy z zasilacza UPS. Chociaż ich cena wciąż może być od dwóch do trzech razy wyższa w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi, korzyści są oczywiste: żywotność do 15 lat, tolerancja na wyższe temperatury otoczenia, wbudowany system monitorowania baterii oraz mniejszy rozmiar i waga. Wszystkie te czynniki obniżają całkowity koszt posiadania.

Inną, nowo wprowadzoną alternatywą jest superkondensator. Nadaje się on do zastosowań, które wymagają krótkiego czasu pracy w zakresie od kilku sekund do pół minuty. Zazwyczaj są one wykorzystywane w szpitalach lub centrach przetwarzania danych do zapewnienia zasilania przejściowego do momentu uruchomienia generatorów rezerwowych lub w zastosowaniach przemysłowych do odfiltrowywania mikro-zakłóceń i zapobiegania zatrzymywaniu linii produkcyjnych. VRLA-Group3-eatonSuperkondensatory tolerują nawet większe zakresy temperatur (do +65 °C) niż baterie litowo-jonowe, zachowując przy tym żywotność na poziomie 15–20 lat.

Alternatywy dla baterii kwasowo-ołowiowych stają się coraz bardziej popularne i uzasadnione, dzięki coraz niższemu całkowitemu kosztowi ich posiadania.

Źródło: EATON

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem