Od redakcji 7-8/2020

ELektroinstalat 7 8 2020 okl1Szanowni Państwo,

Do Waszych rąk oddajemy letni, podwójny numer czasopisma „Elektroinstalator”. Poruszamy w nim wiele istotnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego.

Rozbudowa sieci ogólnodostępnych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych jest bardzo ważnym warunkiem rozwoju branży pojazdów elektrycznych. Przedsiębiorcy, inwestorzy, podmioty publiczne i prywatne, chcący mieć udział w rozwoju elektromobilności poprzez rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych muszą spełnić określone wymagania prawne oraz wymagania bezpieczeństwa.

Więcej…

Od redakcji 9/2019

okladka 9Szanowni  Panstwo,

Rozwój techniki światłowodowej na świecie powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Napowietrzne sieci światłowodowe są alternatywą dla tradycyjnych sieci doziemnych. Stosowane są głównie na słabo zurbanizowanych obszarach pozamiejskich oraz na terenach o podłożu trudnym do budowy kanalizacji teletechnicznej. Instalacje podwieszane zapewniają szybki dostęp do linii telekomunikacyjnych i ułatwiają usuwanie usterek oraz dalszą rozbudowę sieci.

Popularną technologią wykorzystywaną do budowy infrastruktury światłowodowej jest ADSS (ang. All-DielectricSelf-Supporting). System ADSS pozwala na budowę sieci światłowodowego dostępu abonenckiego (FTTH) przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury słupowej (energetycznej, telekomunikacyjnej lub oświetlenia ulicznego). Rozwiązanie to najczęściej jest stosowane w celu zapewnienia połączeń o zasięgu lokalnym, w związku z czym najlepiej sprawdza się w obszarze sieci dostępowej. Umożliwia budowę infrastruktury szerokopasmowej w miejscach, gdzie istnieją problemy z budową sieci tradycyjnej. Pełny system ADSS posiada wszystkie elementy niezbędne do wykonania funkcjonalnych i nowoczesnych traktów światłowodowych oraz zapewnia duży zasięg, gdyż sieć średniego i niskiego napięcia dociera do każdej miejscowości. Przekłada się to na niższy koszt budowy. Ponadto w przypadku wystąpienia awarii można relatywnie łatwo i szybko usunąć jej skutki. Więcej informacji o światłowodowej sieci napowietrznej znajdą Państwo w artykule na ten temat.

Pomimo stosowania zabezpieczeń takich jak wyłączniki różnicowoprądowe czy nadprądowe nadal w statystykach ponad 20% pożarów spowodowanych jest przez instalację elektryczną. Badania przeprowadzone przez SPAE KIGEiT pokazały, że główną przyczyną niezadziałania wyłączników RDC jest nie spełnianie przez te aparaty (ponad 55%) wymagań normy PN-EN 61008-1. Drugim powodem niezadziałania wyłączników różnicowoprądowych jest ich zły dobór. Obecnie w budownictwie często stosowane są zabezpieczenia niedopasowane do zjawisk występujących w dzisiejszych sieciach elektrycznych związanych z urządzeniami, które w danym obiekcie są zainstalowane. Dlatego zalecane jest dodatkowe zabezpieczenie instalacji elektrycznej tak, aby tego typu sytuacje nie miały miejsca. O tym jak monitorować instalację elektryczną poświęcony jest artykuł o przeciwpożarowej ochronie instalacji elektrycznej.

Do zabezpieczenia uzwojeń silników elektrycznych przed nadmiernym nagrzewaniem (przeciążeniami wolnozmiennymi) stosuje się termistory PTC o wysokim dodatnim wzroście rezystancji po osiągnięciu temperatury znamionowej – tzw. pozystory. Czujniki, każdy w innej fazie, łączone są szeregowo, a końce ich obwodu wyprowadza się do skrzynki zaciskowej i podłącza do oddzielnej kostki lub listwy zaciskowej. Z termistorowymi czujnikami temperatury współpracują tzw. przekaźniki rezystancyjne. Przy wzroście temperatury jednego z czujników ponad wartość znamionową następuje nagły wzrost rezystancji obwodu, powodując zadziałanie przekaźnika. Przekaźniki termistorowe oferują dodatkową ochronę wszędzie tam, gdzie zabezpieczenia oparte na przekaźnikach przeciążeniowych lub innych zabezpieczeniach monitorujących prąd mogą być niewystarczające. Odsyłam do artykułu na temat tych ważnych zabezpieczeń.

Nie w mniejszym stopniu Państwa uwadze polecam również artykuł o interesującym systemie Plug & Light stosowanym przy oświetlaniu wnętrz. Jest to system lamp montowanych magnetycznie w specjalnych gniazdach oświetleniowych, które można zmieniać bez wyłączania zasilania. Oświetlenie lamp można dopasować do aktualnej sytuacji – szybko, łatwo i bez brudzenie otoczenia.

Miłej lektury.

Tomasz Charążka

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem