Od redakcji 7-8/2020

ELektroinstalat 7 8 2020 okl1Szanowni Państwo,

Do Waszych rąk oddajemy letni, podwójny numer czasopisma „Elektroinstalator”. Poruszamy w nim wiele istotnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego.

Rozbudowa sieci ogólnodostępnych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych jest bardzo ważnym warunkiem rozwoju branży pojazdów elektrycznych. Przedsiębiorcy, inwestorzy, podmioty publiczne i prywatne, chcący mieć udział w rozwoju elektromobilności poprzez rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych muszą spełnić określone wymagania prawne oraz wymagania bezpieczeństwa.

Więcej…

Od redakcji 3/2022

ELektroinstalator32020 okladka internetSzanowni Państwo,

W 2019 r. Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd” skierowany do gospodarstw domowych. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet wynosi 1 mld zł.

Z programu może skorzystać każdy, kto jest prosumentem, tj. wytwarza prąd na potrzeby własne, oraz posiada umowę kompleksową z wybranym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o mocy zainstalowanej 2–10 kW. W połowie stycznia br. ruszyła druga tura składania wniosków, która potrwa do końca roku lub do wyczerpania alokacji środków.

Od kilku lat w Polsce można zaobserwować bardzo dynamiczny wzrost instalacji fotowoltaicznych. Dzięki dofinansowaniom oraz rosnącym cenom prądu coraz większa liczba odbiorców indywidualnych oraz firm decyduje się na zainstalowanie systemów PV na swoich obiektach. Według danych Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych, na koniec 2019 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosił blisko 1,3 GW, z czego ok. 950 MW stanowiły mikroinstalacje. Liczba prosumentów przekroczyła 160 tys. Każda technologia niesie jednak ze sobą zagrożenia, dlatego istotne staje się odpowiednie zabezpieczenie systemów fotowoltaicznych. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna i jak powinno się ją zabezpieczyć można się dowiedzieć z artykułu na ten temat.

Czujniki do detekcji obiektów stosuje się w aplikacjach przemysłowych w systemach produkcji i procesie kontroli jakości, a także na stanowiskach testowych. To najpopularniejsze i najszerzej stosowane elementy w automatyce przemysłowej. Dostarczają informacji o pojawieniu się określonego bodźca lub przekroczeniu danej wartości. Ich działanie najczęściej polega na przesłaniu sygnału w postaci prądu elektrycznego, który po przetworzeniu można wzmocnić. Popularną grupą urządzeń pomiarowych są czujniki zbliżeniowe, a wśród nich czujniki indukcyjne, pojemnościowe, optyczne, światłowodowe, czujniki obszaru. O budowie i zastosowaniu czujników parametrycznych w procesach automatyzowanej produkcji poświęcony jest jeden z artykułów w bieżącym wydaniu czasopisma.

Problem ze ściemnianiem ledowych źródeł światła wynika z faktu, że dioda LED jest dosyć skomplikowanym elementem elektronicznym, który wymaga odmiennego podejścia do ściemniania niż tradycyjne żarówki. Aby uzyskać płynną bezstopniową regulację źródeł LED nie tylko sama oprawa LED powinna być do tego przystosowana, lecz także ściemniacz. Zasilanie oraz regulację jasności diod LED można zrealizować na kilka sposobów, a każdy z nich ma wady, zalety i ograniczenia. Więcej o ściemnianiu ledowych źródeł światła znajdą Państwo w artykule na ten temat.

Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem