Od redakcji 3/2022

ELektroinstalator32020 okladka internetSzanowni Państwo,

W 2019 r. Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd” skierowany do gospodarstw domowych. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet wynosi 1 mld zł.

Więcej…

Od redakcji 1/2020

Ei1

Szanowni Państwo,

Otrzymujecie pierwszy z dwunastu numerów „Elektroinstalatora, które w tym roku wyda Wydawnictwo SIGMA-NOT. Tym samym przechodzimy w periodyczny, comiesięczny tryb wydawniczy, dając Państwu pełniejsze informacje o rozwiązaniach i produktach dostępnych w branży elektroinstalacyjnej. Z innych zmian, które możemy odnotować, jest nowa lokalizacja naszej redakcji. Od tego roku mieścimy się w gmachu Warszawskiego Domu Technika NOT przy ulicy Tadeusza Czackiego, w bliskim sąsiedztwie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

 

 

Ten zabytkowy budynek jest siedzibą wielu organizacji i stowarzyszeń technicznych, w tym oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich i zarządu głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Liczmy na bliższą współpracę z „elektrykami”.

Na początku lutego br. polska branża oświetleniowa ponownie zaprezentuje swój dorobek. Taką okazję stwarza kolejna edycja warszawskich Targów ŚWIATŁO/ELEKTROTECHNIKA, które każdego roku odwiedza blisko 1,5 tys. kupców i handlowców z całego świata. Obok rodzimych marek coraz chętniej pojawiają się tam zagraniczni wystawcy, dla których nasz kraj stanowi atrakcyjny rynek zbytu. Rynek oświetlenia w Polsce od kilku lat dynamicznie się rozwija, a motorem tych zmian są m.in. globalne trendy – wzrost populacji, urbanizacja i zmiany klimatyczne. Wraz z nimi obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, w tym przede wszystkim technologie LED oraz inteligentne systemy zarządzania oświetleniem ledowym. Odpowiedzią na tę potrzebę są polskie produkty, które z powodzeniem zasilają krajowy i zagraniczny rynek. Rozwój podstawowego sprzętu oświetleniowego LED ulega już, co prawda, pewnemu nasyceniu, jednak coraz intensywniej rozwijają się rozwiązania towarzyszące, wynikające z cyfrowej natury diod LED.

Uwadze Czytelników polecam kilka artykułów. Wśród nich jest artykuł na temat wybiorczości działania zabezpieczeń nadprądowych w instalacji niskiego napięcia. Przedstawiono w nim najważniejsze informacje dotyczące selektywności działania zabezpieczeń nadprądowych w instalacjach niskiego napięcia. Pokazano sposoby doboru zabezpieczeń pozwalające zapewnić ich selektywne działanie.

Artykuł o sterowaniu automatyką domową za pomocą fal radiowych pokazuje, gdzie najlepiej zastosować to rozwiązanie i na przykładzie dwóch standardów komunikacji bezprzewodowej – podpowiada, w jaki sposób zmiany w instalacji elektrycznej z tym związane ograniczyć do niezbędnego minimum.

Przekaźniki bistabilne, nazywane także „impulsowymi” lub „krokowymi”, służą do załączania oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych z dowolnej liczby miejsc za pomocą przycisków sterujących. Instalacja z przekaźnikiem bistabilnym – w porównaniu z tradycyjną instalacją przechodową – jest mniej skomplikowana i tańsza. Obwód sterujący jest w niej dwuprzewodowy i pracuje bez obciążenia, więc można zastosować przewody o minimalnym przekroju. W artykule na ten temat pokazujemy m.in. kilka schematów połączeń.

Załączanie i samoczynne wyłączanie oświetlenia elektrycznego na klatkach schodowych i korytarzach budynków umożliwia obniżyć zużycie energii elektrycznej oraz wydłużyć żywotność żarówek. Odpowiadają za to automaty schodowe, które można wykorzystać także jako proste przekaźniki czasowe o płynnie regulowanym czasie do załączania na określony czas różnych odbiorników. Po więcej informacji odsyłam do artykułu.

Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem