Od redakcji 7-8/2020

ELektroinstalat 7 8 2020 okl1Szanowni Państwo,

Do Waszych rąk oddajemy letni, podwójny numer czasopisma „Elektroinstalator”. Poruszamy w nim wiele istotnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego.

Rozbudowa sieci ogólnodostępnych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych jest bardzo ważnym warunkiem rozwoju branży pojazdów elektrycznych. Przedsiębiorcy, inwestorzy, podmioty publiczne i prywatne, chcący mieć udział w rozwoju elektromobilności poprzez rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych muszą spełnić określone wymagania prawne oraz wymagania bezpieczeństwa.

Więcej…

Od redakcji 10/2019

Ei-10 IIV  oklSzanowni Państwo,

Systemy ogrzewania rurociągów przeznaczone są do ochrony rurociągów przed zamarzaniem, którego skutkiem może być przerwa w dostawie wody lub pęknięcie rur. Uzupełniają one straty ciepła w rurociągach wody gorącej i rurociągach przemysłowych transportujących płyny o dużej lepkości i niskiej temperaturze krzepnięcia. Systemy grzewcze mogą być instalowane na rurach, przy instalacjach wewnętrznych i zewnętrznych budynków oraz na rurociągach naziemnych i podziemnych. Aby instalacja ogrzewająca rurociąg była ekonomiczna powinno się ją wyposażyć w elektroniczny regulator temperatury. Odsyłam do artykułu na temat ochrony przeciwoblodzeniowej rur i rurociągów wodnych.

Kluczowym elementem użytkowania pojazdów elektrycznych jest bezpieczeństwo elektryczne zarówno podczas jazdy, jak i infrastruktury ładowania. Jak we wszystkich dziedzinach życia, tak i w tym przypadku ochrona ludzi przed porażeniem elektrycznym jest priorytetem. W pojazdach elektrycznych występują różne poziomy napięć, co wymaga dokładnej koordynacji wszystkich dostępnych środków ochronnych. Uszkodzenia izolacji w systemach pokładowych klasy B spowodowane np. dużą wilgotnością, zanieczyszczeniami i złymi połączeniami muszą być unikane lub jak najszybciej wykryte w celu eliminacji zagrożenia. Podczas analizy środków ochronnych należy zwrócić szczególną uwagę na normy określające, jakie zabezpieczenia powinny być stosowane w danym trybie ładowania. Więcej informacji o zabezpieczeniach stosowanych w pojazdach elektrycznych zawiera artykuł na temat bezpieczeństwa podczas ładowania pojazdów EV.

Dodatkowa ochrona przeciwporażeniowa za pomocą separacji odbiornika polega, po pierwsze: na całkowitym odseparowaniu obwodu odbiornika od sieci zasilającej za pomocą transformatora separacyjnego, po drugie: na wykonaniu obwodu separowanego w taki sposób, aby uszkodzenie jego izolacji było mało prawdopodobne, a jeśli do niego dojdzie, prąd upływnościowy nie zagrażał bezpieczeństwu człowieka. Transformatory separacyjne są powszechnie stosowane w układach, gdzie wymagana jest separacja napięciowa. Uzwojenia pierwotne i wtórne są w nich oddzielone elektrycznie w celu ograniczenia ryzyka porażenia występującego podczas przypadkowego jednoczesnego dotknięcia do ziemi i części będących pod napięciem, lub jednoczesnego dotknięcia do ziemi i do części, które mogą być pod napięciem w przypadku uszkodzenia izolacji. Polecam artykuł o separacji narzędzi i transformatorach separacyjnych.

Miło mi jest poinformować Państwa, że od 2020 roku „Elektroinstalator” będzie się ukazywał częściej niż dotychczas, bo wydawca (SIGMA-NOT) zwiększa liczbę wydań czasopisma do 12 numerów. Jest to też okazja do zmian, które, jak przypuszczam, przypadną Czytelnikom do gustu. W nowym roku dużo miejsca przeznaczymy na aparaturę modułową, zabezpieczającą i łączeniową niskich napięć, a także urządzenia automatyki domowej. Znajdzie się też więcej praktycznych porad dotyczących wykonywania pomiarów elektrycznych, połączeń różnych urządzeń aparatury elektrycznej, osprzętu łączeniowego i oświetleniowego. Przybliżymy również liczną reprezentację urządzeń i aparatów elektrycznych dostępnych na rynku w celu właściwego ich doboru i eksploatacji. Miłej lektury.

Tomasz Charążka - redaktor naczelny

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy Państwu zdrowia,

pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Redakcja

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem