Od redakcji 7-8/2020

ELektroinstalat 7 8 2020 okl1Szanowni Państwo,

Do Waszych rąk oddajemy letni, podwójny numer czasopisma „Elektroinstalator”. Poruszamy w nim wiele istotnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego.

Rozbudowa sieci ogólnodostępnych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych jest bardzo ważnym warunkiem rozwoju branży pojazdów elektrycznych. Przedsiębiorcy, inwestorzy, podmioty publiczne i prywatne, chcący mieć udział w rozwoju elektromobilności poprzez rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych muszą spełnić określone wymagania prawne oraz wymagania bezpieczeństwa.

Więcej…

Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Mają one stać się źródłem oszczędności dla dostawców prądu, zmniejszyć straty handlowe i techniczne związane z lepszym monitorowaniem prądu, ograniczyć ilość energii zużywanej przez system pomiarowy dostawcy oraz ukrócić nielegalny pobór energii elektrycznej. Dzięki czujnikom stale monitorującym zużycie energii system zarządzający siecią może dostosowywać produkcję energii do bieżącego, faktycznego zapotrzebowania i kierować ją tam, gdzie jest to konieczne.

Zgodnie z normą PN-EN 61439-1 szafa sterownicza to zestaw złożony z co najmniej jednego łącznika niskonapięciowego wraz ze współpracującym wyposażeniem sterowniczym, pomiarowym, sygnalizującym, zabezpieczającym, regulacyjnym i ze wszystkimi wewnętrznymi połączeniami elektrycznymi, mechanicznymi oraz częściami konstrukcyjnymi. Szafy sterownicze powszechnie stosuje się w nastawniach stacji elektroenergetycznych w celu zabudowy automatyki sterowniczo-zabezpieczającej oraz do zasilania odbiorów potrzeb własnych rozdzielni energetycznych średnich i niskich napięć.

Elektryczna moc bierna jest pobierana z sieci i służy do wytworzenia pola elektromagnetycznego, niezbędnego do działania silników indukcyjnych oraz transformatorów. Moc ta bezużytecznie przepływa pomiędzy źródłami i odbiorami prądu przemiennego. Zamiast przesyłać moc bierną na duże odległości poprzez sieć przesyłową można ją wytwarzać w zakładzie przemysłowym lub w punkcie rozdziału energii. Działanie takie określa się mianem kompensacji mocy biernej i dokonywane jest często za pomocą instalowania kondensatorów oraz baterii kondensatorów. Bateria kondensatorów jest źródłem mocy biernej indukcyjnej i poprawia współczynnik mocy od miejsca jej zainstalowania aż do źródła energii. Bateria kondensatorów jest tak dobrana, że nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na moc bierną i drobna jej część nadal jest pokrywana przez sieć zasilającą. Elektroniczny regulator współczynnika mocy, w który wyposażona jest bateria kondensatorów, automatycznie dostosowuje moc załączonych kondensatorów do potrzeb sieci tak, aby uzyskać stałą, zaprogramowaną wartość cosφ. Zastosowanie prawidłowo dobranej baterii kondensatorów oznacza możliwość zainstalowania dodatkowych odbiorników bez konieczności wymiany transformatora zasilającego.

Kompensacja mocy biernej i stosowanie baterii kondensatorów daje wymierne korzyści techniczne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Pomimo obniżonych rachunków za energię, konsument musi zrównoważyć koszt zakupu, instalacji i konserwacji urządzeń do korekty współczynnika mocy układów regulacyjnych (tam gdzie są wymagane stopniowane poziomy kompensacji) wraz z dodatkowym licznikiem strat wytwarzanych przez te urządzenia itp. Może się okazać, że taniej będzie zapewnić tylko częściową kompensację, i że zapłacenie za pewną zużytą energię bierną jest tańsze niż zagwarantowanie 100% kompensacji.

Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC 2004/108/CE) dotyczy wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz systemów i instalacji zawierających elementy elektryczne i/lub elektroniczne. Urządzenia objęte tą dyrektywą są podzielone na różne kategorie w zależności od ich przeznaczenia. Urządzenia muszą być skonstruowane w taki sposób, aby generowane przez nie zakłócenia elektromagnetyczne nie przekraczały poziomu umożliwiającego zgodną z przeznaczeniem pracę urządzeń radiowych, telekomunikacyjnych i innych. Urządzenia muszą też charakteryzować się samoistną odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne w celu umożliwienia im pracy zgodnie z przeznaczeniem.

Więcej informacji na powyższe zagadnienia znajdą Państwo w 7 numerze „Elektroinstalatora”.

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem