Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Europejski sektor oświetleniowy jest stosunkowo duży i posiada międzynarodową renomę. Pracuje w nim ponad 150 000 osób, a jego przychody stanowią ok. 30% wartości globalnych przychodów branży oświetleniowej. Cechą charakterystyczną europejskiego rynku oświetleniowego jest wysoki poziom innowacyjności oraz duże rozdrobnienie – oprócz szeregu podmiotów o znaczącej pozycji w skali światowej obejmuje kilka tysięcy przedsiębiorstw z sektora MŚP, które działają przede wszystkim w obszarze dystrybucji opraw oświetleniowych.

Obecnie najbardziej popularną technologią jest oświetlenie półprzewodnikowe. Opiera się ona na emitujących światło materiałach półprzewodnikowych, które przetwarzają energię elektryczną na światło (LED i OLED). LED-y stanowią najszybciej rozwijający się segment. Obecnie oświetlenie oparte na rozwiązaniach LED jest najbardziej energooszczędną i wszechstronną technologią w oświetleniu ogólnym.

Według raportu LEDinside z 2017 r., rynek oświetlenia LED w 2018 r. miał osiągnąć poziom 32,72 mld USD, w 2019 r. szacuje się, że będzie to 33,3 mld USD. Na światowym rynku oświetlenia LED liczba zainstalowanych produktów LED zastępujących tradycyjne oświetlenie stale wzrasta. Penetracja oświetlenia LED w 2017 r. wynosiła 22%, w 2022 r. ma sięgnąć 63%. Europa jest największym światowym rynkiem oświetlenia LED. Udział europejskiej branży oświetleniowej w światowym rynku LED to ok. 23%.

Dynamicznie rozwijającym się segmentem rynku oświetleniowego jest rynek oświetlenia inteligentnego. Inteligentne systemy oświetleniowe są częścią rozwijającej się technologii IoT (Internet Rzeczy), ułatwiając mobilne i oparte na czujnikach sterowanie światłem w określonej przestrzeni. Podążając tym nurtem, rozwój branży oświetleniowej skupia się wokół takich trendów jak: Smart Lighting, Smart City, LiFi, ekobudownictwo i inteligentne zarządzanie energią. Szacuje się, że wartość światowego rynku systemów inteligentnego oświetlenia do 2025 r. wyniesie 51,05 mld USD.

W sektorze oświetlenia jest zauważalny intensywny rozwój zarówno produktów w technologii LED, jak i automatyzacja oferowanych usług. Chociaż trend na oświetlenie ledowe w obiektach komercyjnych jest widoczny już od jakiegoś czasu, tylko nowoczesne budynki mają je w standardzie. Starsze hale produkcyjne czy magazyny nadal wykorzystują przestarzałe oprawy metalohalogenkowe, które generują znacznie wyższe koszty.

W 2019 r. głównymi trendami będą przede wszystkim optymalizacja kosztów oraz szukanie oszczędności za pomocą technologii LED, ale także inteligentne i ekonomiczne zarządzanie oświetleniem ulicznym oraz postępująca automatyzacja. Prognozowany 30% wzrost cen za energię elektryczną zmusza producentów oświetlenia profesjonalnego do proponowania swoim użytkownikom coraz bardziej zaawansowanych systemów, które dzięki zdalnej kontroli nie tylko pozwolą na wygodne sterowanie, lecz także zwrócą koszty inwestycji w przeciągu kilku lat.

Tomasz Charążka

Źródło: LUG SA

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem